Kollert Family ve virtuózním repertoáru houslové i klavírní literatury

V úterý 24. října se v Kostele sv. Šimona a Judy v rámci jedné z komorních řad, které pořádá Koncertní jednatelství FOK, představí členové hudební rodiny Kollertových - otec, klavírista Jiří Kollert, a synové, houslisté Eduard a Richard Kollertovi.

Na koncertě s názvem Kollert Family zazní v jejich podání virtuózní kusy houslové i klavírní literatury, skladby Petra Iljiče Čajkovského, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany, Erema Zimbalisty, Henryka Wieniawskeho a Pabla de Sarasate.

Klavírista Jiří Kollert se narodil v rodině hudebního skladatele. Po studiích na konzervatoři a AMU v Praze rozvíjel svůj talent v Paříži u Eugena Indjice a profesorky Conservatoire National Superieure de Paris Germaine Mounier. Své hudební vzdělání si rozšiřoval u pedagoga The Juilliard School Jerome Lowenthala a u dalších špičkových umělců.

Jiří Kollert vystupuje především v Evropě a často také v Japonsku. Spolupracuje s významnými dirigenty i předními orchestry, představil se i na řadě prestižních festivalů, jako je např. MHF Pražské Jaro, festival Bohuslava Martinů, vystoupil v rámci týdne české hudby na Expo 2005 v Aichi i jiných význačných svátcích hudby. Je vyhledávaným interpretem české hudby; např. u japonské nahrávací společnosti Octavia Records vydal alba s klavírními díly Bohuslava Martinů a Josefa Suka. Jeho nahrávky byly zvoleny do výběru Sony Music International, který společnost Sony představuje pod svojí značkou na řadě DVD. Pro japonskou televizi NHK natočil cyklus programů s díly českých autorů jako součást pořadu „PianoPia“, ve kterém světoví pianisté představují průřez klavírní tvorbou. Kromě koncertní činnosti je také zván pro vedení mistrovských kurzů a do porot mezinárodních soutěží.

Eudard Kollert.jpg
  • Eduard Kollert (©Tomaš Rasl)

Houslista Eduard Kollert se rozhodl pro hudbu po koncertu mistra Josefa Suka s otcem. V necelých sedm letech se začal učit v Hudební škole hl. m. Prahy na housle a zároveň na klavír u svých rodičů. Už po dvou letech hrál s velkým úspěchem s PKF – Prague Philharmonia houslový koncert Johanna Sebastiana Bacha a klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, a to během jednoho večera.

Eduard je laureátem cen řady prestižních mezinárodních soutěží. Jsou mezi nimi např. Mezinárodní soutěž mladých houslistů Wieniawského a Lipinského v Polsku, TV soutěž "Louskáček" v Rusku nebo Mezinárodní soutěž Čajkovského pro mladé hudebníky 2017 a další. Maestro Spivakov pozval Eduarda k vystoupení na slavnostním závěrečném koncertu festivalu "Moscow meets friends". Brzy poté absolvoval turné po Rusku s moskevským komorním orchestrem "Seasons". V nedávné době zahajoval festival Mladá Praha v Dvořákově síni Rudolfina, vystoupil na festivalu B. Martinů na koncertě ve spolupráci s festivalem Pražské jaro, také hrál Prokofjevův 2. houslový  koncert  s PKF-Prague Philharmonia.

Rochard_Koller_Libor_Svacek.width-800.jpg
  • Richard Kollert (MHF Český Krumlov © Libor Sváček)

Richard Kollert se narodil v Japonsku, žije v Praze, a od toho školního roku začíná studovat hru na housle na Pražské konzervatoři. Na housle hraje od tří let, od pěti let koncertuje. V té době si jej jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby pak hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa, i s významnými hudebníky. K jeho velkým úspěchům patří stříbro na Mezinárodní soutěži ruské televize, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem. V roce 2021 také zvítězil na Mezinárodní soutěži Oskara Riedinga ve Slovinsku, získal zde i Zlatou cenu a Zvláštní cenu Oskara Riedinga a v témže roce se také stal držitelem ocenění pro talentované děti Zlatý oříšek. V letech 2020 - 2021 byl jedním z talentovaných dětí, o nichž Česká televize natočila dokumentární cyklus "Talent". V roce 2021 výrazně uspěl i v mezinárodní televizní soutěži Virtuosos V4+, kde mj. získal Cenu publika a na základě svého vystoupení byl pozván k účinkování na zahajovacím koncertě Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde jej Maestro Domingo představil jako své překvapení a nastupující mladou hvězdu.

Jaký program vybrali sourozenci Kollertovi se svým otcem pro své vystoupení pod hlavičkou FOK? Kterých dosavadních úspěchů si nevíce cení? A jak si mezi sebe "dělí" slavné kusy houslové literatury?

I to prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 15. října v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 16.10. v 11:30.

Úvodní foto: Kollert Family (©archiv FOK)

Podcast