Letošní 75. narozeniny oslaví klavírista Garrick Ohlsson s Pražskými symfoniky

Věhlasný americký pianista vystoupí v Praze během října hned třikrát. Dvakrát s Beethovenovým Císařským koncertem a v sólovém recitálu s díly Beethovena, Schuberta, Chopina i současné americké skladatelky Ursuly Mamlok.

V říjnu navštíví Prahu přední americký koncertní pianista Garrick Ohlsson. Přesto, že často bývá považován za jednoho z předních světových interpretů děl Fryderyka Chopina, má rozsáhlý repertoár, napříč celou klavírní literaturou. Jako žák Claudia Arraua se proslavil mistrovským provedením děl Mozarta, Beethovena a Schuberta i romantického repertoáru. Na svém kontě má více než osm desítek koncertů, od Haydna a Mozarta až po díla 21. století; nejnověji nastudoval a nahrál skladbu s názvem Oceans Apart z pera amerického skladatele Justina Dello Joia.

Garrick Ohlsson se narodil 3. dubna 1948 v New Yorku. Byl prvním Američanem, který zvítězil v Chopinově mezinárodní klavírní soutěži (1970), a získal i řadu dalších vítězství na soutěžích a ocenění. Českému publiku se představil poprvé roku 1973, kdy na festivalu Pražské jaro zastoupil nemocného Rudolfa Serkina a uskutečnil hned čtyři úspěšná vystoupení. K české hudbě má hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel v roce 2010 medaili Artis Bohemiase Amicis.

Ohlson (Bartek Sadowski).jpg
  • Garrick Ohlsson (©Bartek Sadowski)

V letošním roce slaví Garrick Ohlsson 75. narozeniny a se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK se v Praze nepotkává poprvé. Tentokrát s Pražskými symfoniky vystoupí 18. a 19. října ve Smetanově síni Obecního domu, kde pod taktovkou Aleny Hron zahraje Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“ Ludwiga van Beethovena. Ve druhé části večera zazní Symfonie č. 5 e moll op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

V sobotu 21. října pak Garrick Ohlsson zahraje ještě ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci cyklu Světová klavírní tvorba. Pro své pražské vystoupení si vybral Beethovenovu Sonátu č. 6 F dur op. 10 č. 2, skladbu s názvem 2000 not současné americké skladatelky německého původu Ursuly Mamlok, Fantazii C dur op. 15 „Poutník“ D 760 Franze Schuberta a několik skladeb z pera Fryderyka Chopina.

Rudovsky_Martin_webres_02_(c)_PetraHajska 1.jpg
  • Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Více o vztahu Pražských symfoniků a Garricka Ohlssona a jejich vzájemném vztahu a spolupráci prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 8. října v 16:30. Reprízu si poslechněte v pondělí 9.10. v 11:30.

Úvodní foto: Garrick Ohlsson (©Dario Acosta)

Podcast