Od baroka po současnost, od východu na západ. Hudba napříč obdobími i světem

Příští sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a jeho koncertního jednatelství přinese v rámci komorních koncertů několik desítek zajímavých projektů, ať už v rámci komorní a staré hudby, či klavírních a varhanních recitálů.

Koncertní sezóna 2022/23 je už v samém závěru, léto uteče jako voda, a tak není od věci podívat se v předstihu, jaké hudební zážitky si budeme moci dopřát v nové sezóně 2023/24. Právě proto navštívil studio Classic Praha dramaturg FOK Martin Rudovský a spolu s Martinou Klausovou nahlédli do programové nabídky komorních řad koncertního jednatelství FOK.

Cyklus Světová klavírní tvorba přinese celkem šest koncertů, v nich ž se představí sedm klavíristů; Garrick Ohlsson, Ivo Kahánek, Yulianna Avdeeva, Fazil Say, manželské duo Sivan Silver a Gil Garburg a závěrečný koncert bude patřit Lukáši Vondráčkovi.

V cyklu Komorní hudba připraveno sedm koncertů, na nichž zazní hudba od období baroka až po současnost. Zahraje například Kollert Family, klavírista Martin Kasík s Bennewitzovým kvartetem, houslista Ivan Ženatý s klavíristou Igorem Ardaševem, Iva Bittová s Mucha Quartetem, hobojista Vilém Veverka s harfistkou Katřinou Englichovou a hráčem na anglický roh Dominikem Wollenweberem a violoncellista Tomáš Jamník s Orchestrem Akademie komorní hudby. Na závěrečném koncertě cyklu v květnu 2024 zazní Dvořákova Lužanská mše, kterou spolu se sólisty a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK provede šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Cyklus Stará hudba, který se tradičně koná v Kostele sv. Šimona a Judy, potěší hudbou od období baroka až po například gruzínské velikonoce. Hosty cyklu budou například členové Czech Ensemble Baroque, Radio Antiqua, Trio Orkiestra Hostoryczna, tenorista Andreas Scholl, Capella Mariana, či hráč na barokní flétnu Erik Bosgraaf.

V cyklu Obrazy a hudba jsou připraveny čtyři koncerty, v nichž se představí jako hlavní protagonisté Alma Ansámbl, Prague Philharmonia Wind Quintet, klarinetistka Anna Paulová a basista Pavel Šingr.

V rámci Varhanních recitálů na krásný nástroj ve Smetanově síni Obecního domu rozezní Jaroslav Tůma, Jan Doležel a Zuzana Ferjenčíková.

Více prozradí Martin Rudovský v rozhovoru na Classic Praha v premiéře v neděli 25. června v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 26.6. v 11:30.

Foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast