Radek Baborák v roli hornisty i dirigenta. PKS zahajují svou rezidenci v Kostele sv. Šimona a Judy

Pražští komorní sólisté se stali rezidenčním souborem Kostela sv. Šimona a Judy. První koncert pod taktovkou Radka Baboráka se uskuteční 8. října 2022.

Pražští komorní sólisté jsou nejdéle působícím smyčcovým orchestrem svého druhu v Čechách. U zrodu tělesa stáli v roce 1961 violista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Hubert Šimáček a legendární dirigent Václav Neumann. Jak jimi zvolený název orchestru napovídá, ansámbl byl tvořen muzikanty, kteří měli sólistické ambice, ale zároveň spolupracovali s předními českými i zahraničními sólisty a dirigenty té doby. Z těch nejvýznamnějších to byli houslisté Henryk Szeryng, Josef Suk, Gidon Kremer, Václav Hudeček, flétnista Jean-Pierre Rampal, cembalistka Zuzana Růžičková, dirigent Libor Pešek. Postupem času převzal umělecké vedení souboru cellista Václav Jírovec, po roce 2001 stáli v čele ansámblu houslisté Petr Hůla a Bohuslav Matoušek. 

PKS za dobu své existence koncertovali v nejprestižnějších koncertních sálech Evropy, v Japonsku, v Kanadě a zároveň se představili na významných hudebních festivalech. Spolupracovali na hudebních pořadech pro Českou televizi a realizovali řadu oceňovaných nahrávek.

Obnovená premiéra PKS se uskutečnila v roce 2013 v rámci festivalu Svátky hudby, pod uměleckým vedením hornisty a dirigenta Radka Baboráka. Současnou podobu ansámblu tvoří sólisté, komorní hráči, koncertní mistři a členové České Filharmonie, Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, orchestru Národního divadla, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia a České Sinfonietty, profesoři pražské AMU a Pražské konzervatoře. Repertoár PKS se skládá z vrcholných děl pro smyčcový orchestr období baroka až po 20. století a hudbu současnou.

V letošní sezóně 2022/23 Pražští komorní sólisté stali rezidenčním souborem Kostela sv. Šimona a Judy. V rámci této rezidence se těleso představí v těchto prostorech, kterými disponuje Symfonický orchestr hl. n. Prahy FOK, během sezóny čtyřikrát. První koncert se uskuteční v sobotu 8. října v 19:30. Během večera zazní hudba Edwarda Elgara, Pietra Antonia Locatelliho, Benjamina Brittena i Aare Merikanta.

Odkud pochází tento skladatel a jaká je jeho hudba? I to prozradí hornista a dirigent Radek Baborák, který se na tomto koncertě představí v obou těchto svých rolích - tedy jako sólista i dirigent. Více Radek Baborák v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 2. října v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 3.10. v 11:30.

Foto: Profimedia

Podcast