Šéfdirigent FOK Tomáš Brauner obdivuje Williamsovy Hvězdné války

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede Star Wars Johna Williamse a Planety Gustava Holsta. Na dvojici listopadových koncertů provedou Pražští symfonikové se svou sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou též premiéru nového koncertu českého skladatele Kryštofa Marka.

K více než stovce filmů složil hudbu americký skladatel John Towner Williams. Získal též řadu ocenění; má 25 cen Grammy, do roku 2020 byl 52krát nominován na Oscara, nominaci proměnil pětkrát. Zlatou sošku získal za hudbu ke snímkům Šumař na střeše, Čelisti, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, E.T. - Mimozemšťan, Schindlerův seznam. Má také čtyři Zlaté glóby i několik cen BAFTA.

John Willims napsal hudbu k osmi z dvaceti nejvýdělečnějších amerických filmů všech dob a jeho hudbu ke Hvězdným válkám vyhlásil Americký filmový institut za nejlepší filmovou hudbu 20. století.

Suitu ze Star Wars tohoto hollywoodského velikána uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na další z dvojice svých abonentních koncertů, a to pod názvem STAR WARS & PLANETY ve středu 8. a ve čtvrtek 9. listopadu od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Jako další položku tohoto večera uvedou Pražští symfonikové ve světové premiéře Koncert pro lesní roh a orchestr „Vzpomínky“ českého skladatele Kryštofa Marka a ve druhé části večera zazní suita Planety op. 32 anglického pozdně romantického skladatele Gustava Holsta.

shutterstock_1098945113 Gustav holst.jpg
  • Gustav Holst (©Shutterstock)

Sedmidílná orchestrální suita Planety vznikla v letech 1914-1917. Každá část suity je pojmenována podle jedné planety sluneční soustavy a jejího předpokládaného astrologického charakteru. Premiéra Planet se uskutečnila 29. září 1918 v londýnské Queen's Hall pod taktovkou Holstova přítele Adriana Boulta před pozvaným publikem čítajícím asi 250 posluchačů. V roce 1919 a na počátku roku 1920 se konaly tři koncerty, na nichž zazněly části ze suity. První kompletní provedení na veřejném koncertě se uskutečnilo 15. listopadu 1920 v Queen's Hall v podání Londýnského symfonického orchestru pod vedením Alberta Coatese. Suita se poměrně rychle stala populárním a hojně provozovaným koncertním kusem a sám skladatel osobně dirigoval dvě nahrávky tohoto díla. Následně bylo dílo nahráno nejméně osmdesátkrát významnými dirigenty, sbory a orchestry z Velké Británie i ze zahraničí.

Sólistkou v Markově Koncertě pro lesní roh "Vzpomínky" bude sólohornistka FOK Zuzana Rzounková, pro niž - a na základě jejího podnětu - autor dílo zkomponoval. O jejich vzájemné spolupráci na tomto díle jsme na Classic Praha hovořili v Novinkách z FOK v minulém týdnu. Program bude řídit šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Jaký má Tomáš Brauner vztah k filmové hudbě a konkrétně soundtrackům Johna Williamse, jak se mu spolupracuje při nastudovávání nového díla se soudobým autorem i jaká je hudba Gustava Holsta? Prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 5. listopadu v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 6.11. v 11:30.

Úvodní foto: Tomáš Brauner (©Petra Hajská)

Podcast