V rámci filmového večera Pražských symfoniků uvede Zuzana Rzounková "Vzpomínky" Kryštofa Marka

Český skladatel a klavírista Kryštof Marek má k filmové hudbě a lesku Hollywoodu blízko. Na objednávku Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a virtuózní sólohornistky FOKu Zuzany Rzounkové zkomponoval koncert s názvem Vzpomínky. Ve světové premiéře zazní na dvojici koncertů Pražských symfoniků 8. a 9. listopadu 2023 ve Smetanově síni Obecního domu.

Sólohornistka FOK Zuzana Rzounková se narodila v Košicích a lesnímu rohu se začala věnovat v roce 1985. Studovala konzervatoř v Košicích a Brně a svá studia završila na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Jindřicha Petráše. Od roku 1995 byla první hornistkou Státní filharmonie Brno, v roce 2001 působila jako první hornistka České filharmonie a od roku 2002 působí na stejném postu v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK. V roce 1994 získala 1. cenu na mezinárodní soutěži v Londýně. O rok později 1.cenu na hornové soutěži v Brně, v roce 1996 pak 2.cenu a titul laureátka na mezinárodní soutěži Moravský podzim. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními orchestry a věnuje se zároveň sólové hře. Je členkou Českého hornového kvarteta.. Od roku 2007 je pedagogem na HF JAMU v Brně.

Kryštof Marek (Lenka Hatašová).jpg
  • Kryštof Marek (©Lenka Hatašová)

Klavírista, aranžér a skladatel Kryštof Marek působí od konce 80. let 20. století v mnoha hudebních a divadelních projektech v nejširším možném spektru hudebních žánrů. V letech 1999 – 2003 působil jako dirigent v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde kromě nastudování deseti titulů uvedl spolu s Antonínem Procházkou svou vlastní jazzovou operetu Kristián II. Od roku 2005 působí jako dirigent v Hudebním divadle Karlín, kde v jeho hudebním nastudování zazněly významné české i zahraniční muzikály – Vraždy za oponou, Dracula, The Addams Family, Sestra v akci a další. Nevyhýbá se ani klasickým operetním titulům, které Hudební divadlo Karlín uvádí – Polská krev, Mamzel Nitouche apod. Je stálým hostem Českého národního symfonického orchestru. V rámci festivalu Prague Proms dirigoval například koncerty Hollywood Night, Jazz meets Symphony (James Morrison, Lalo Schifrin), Bobby Shew Night, Semafor „50“ a mnoho dalších. Na svém kontě má celou řadu CD, kontinuálně spolupracuje s mnohými symfonickými orchestry. V říjnu 2014 uvedl světovou premiéru svého klavírního koncertu f-moll Brána k zahradám s Karlovarským symfonickým orchestrem, Cyklus symfonických písní s Komorní filharmonií Pardubice, v únoru 2014 světovou premiéru koncertu pro anglický roh Srdce zahrad v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka, průběžně jsou hrána i jeho další symfonická díla - houslový koncert Klíč k zahradám, symfonická suita Legendy magické Prahy, nebo velmi úspěšná Sinael Jazz Symphony, kombinující jazz oktet a symfonický orchestr a další.

Na dvou večerech 8. a 9. listopadu 2023 bude teď ve Smetanově síni Obecního domu uveden ve světové premiéře jeho Koncert pro lesní roh a orchestr "Vzpomínky", který vznikl na objednávku Zuzana Rzounkové a Pražských symfoniků.

Večer s názvem STAR WARS & PLANETY uvede suita z filmové hudby "Star Wars", sestavená z hudby Johna Williamse, ve druhé části večera zazní Planety Gustava Holsta. Program bude řídit šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Jak probíhala vzájemná spolupráce Zuzana Rzounkové a Kryštofa Marka a jak se na společnou premiéru těší? Prozradí oba hosté v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 29. října v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 30.10. v 11:30.

Úvodní foto: Zuzana Rzounková (©Zuzana Hajská)

Podcast