Ti, kteří jsou otevřeni umění, otevírají svá srdce životu, říká Tomáš Netopil, od sezóny 2025/26 nový šéfdirigent FOK

Nad kterými projekty se doposud potkal Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Netopilem a jakou koncepci připravují pro společné roky, prozradí ředitel FOK Daniel Sobotka.

Daniel-Sobotka-portrét_2.jpg
  • Daniel Sobotka (©archiv FOK)

V neděli 24. září navštíví studio Classic Praha ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka a prozradí více o horké novince, kterou Pražští symfonikové zveřejnili ve středu 20. září, a sice že od sezóny 2025/26 se po Tomáši Braunerovi stane novým šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Tomáš Netopil.

Dirigent-Tomas-Netopil-header-1.jpg
  • Tomáš Netopil (©Marco Borggreve)

Tomáš Netopil se narodil v Přerově, vystudoval hru na housle na kroměřížské konzervatoři a dirigování na pražské HAMU. Ve studiu dirigování pak pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu u profesora Jormy Panuly. V roce 2002 zvítězil v dirigentské soutěži Sira Georga Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem.

Jeden z celosvětově nejžádanějších českých dirigentů je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie, s níž kromě koncertů v pražském Rudolfinu pravidelně vystupuje na turné doma i v zahraničí. V sezoně 2022/23 oslavil Tomáš Netopil svou desátou a zároveň poslední sezonu ve funkci generálního hudebního ředitele Aalto Musiktheater a Philharmonie Essen, během níž připravil Wagnerova Tannhäusera, Kampeho Dogville a Mozartovu Figarovu svatbu. Kromě toho Tomáš nastudoval také Káťu Kabanovou v ženevském Velkém divadle.
Operní inscenace v sezóně 2023/24 zahrnují Janáčkovu Její pastorkyni ve Staatsoper Hamburg a Dvořákovu Rusalku v pražském Národním divadle, stejně jako koncerty s orchestrem Frankfurtské opery či s orchestrem Tyrolského zemského divadla. Mezi další symfonická angažmá patří koncerty s Nizozemskou rozhlasovou filharmonií (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra), návrat k Janáčkově filharmonii Ostrava či k Orchestre Philharmonique de Monte Carlo.
V sezóně 2022/23 s mimořádným úspěchem debutoval s legendárním orchestrem dobových nástrojů Concentus Musicus Wien a absolvoval úspěšné asijské turné s japonským i korejským Národním symfonickým orchestrem (Yomiuri Nippon a Korean National Symphony Orchestras).

Je uměleckým ředitelem úspěšné mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž, kterou založil v roce 2018 a která studentům nabízí jak výjimečnou uměleckou výuku, tak možnost setkat se a spolupracovat s předními zahraničními hudebníky.

Mezi významné operní spolupráce Tomáše Netopila se kromě řady inscenací v Aalto Musiktheater Essen řadí jeho účinkování v Saské státní opeře v Drážďanech (La clemenza di Tito, Rusalka, Prodaná nevěsta, Příhody lišky Bystroušky, Halévyho Židovka a Busoniho Doktor Faust), ve Vídeňské státní opeře (Idomeneo, Čarostřelec, Leonora), v Nizozemské opeře (Její pastorkyňa) či Věc Makropulos ve Velkém divadle v Ženevě.

Na koncertních pódiích se Tomáš Netopil představil v čele mnoha renomovaných orchestrů, kromě Essenské a České filharmonie jsou to např. Orchestre National de France, Vídeňští symfonikové, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, BBC Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, orchestr curyšské Tonhalle, Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, Orchestra RAI Torino či Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Více o jeho budoucím působení u Pražských symfoniků zazní v neděli 24. září na Classic Praha v 16:30 v rozhovoru ředitele FOK Daniela Sobotka s Martinou Klausovou. Repríza je připravena na pondělí 25.9. v 11:30.

Úvodní foto: Tomáš Netopil (©Marco Borggreve)

Podcast