Vilém Veverka a Kateřina Englichová vystoupí společně v kostele sv. Šimona a Judy

Hobojistu Viléma Veverku a harfistku Kateřinu Englichovou uslyší návštěvníci koncertu v úterý 2. dubna v kostele sv. Šimona a Judy na společném komorním koncertu. Přímo pro toto duo napsali skladby Lukáš Hurník a Jiří Gemrot. Kromě jejich děl zahrají i hudbu Maurice Ravela, Franze Schuberta či Richarda Wagnera. K programu přizvali sólového hráče na anglický roh z Berlínské filharmonie Dominika Wollenwebera.

Na koncertě zazní díla nám věnovaná, ať už Variace Jiřího Gemrota nebo Dislokace Lukáše Hurníka. Tím, že máme tak vzácného hosta z Berlínských filharmoniků, Dominika Wollenwebera, zařadili jsme i díla Schuberta a Ibertovy Dvě interludia. Zazní také asi jedna z nejnáročnějších skladeb, kterou jsem v komorní hudbě hrála, Toccata z Ravelova Náhrobku Couperinova, kterou do programu nezařazujeme často,“ prozradila Kateřina Englichová. „Podobnou koncepci – s takto exkluzivním hostem – jsme nejen v Praze ještě nepředstavili,“ doplnil Vilém Veverka.

Skladbu Dislokace Lukáše Hurníka provedlo duo Kateřiny Englichové a Viléma Veverky v premiéře roku 2019 v Kavárně Českého rozhlasu v živém přenosu stanice D dur. Skladba Jiřího Gemrota Variace na Pfuy Lied pro hoboj a harfu vznikla na objednávku festivalu Hudební léto v Kuksu pro Kateřinu Englichovou a Viléma Veverku v roce 2020. Jiří Gemrot v této kompozici tematicky vyšel z hudby kapelníka Tobiase Seemana, který na Kuksu působil ve službách hraběte Antonína Šporka.

Wollenweber_Dominik_D_23fa33caea.webp

  • Dominik Wollenweber (©Berliner Philharmoniker)

Dominik Wollenweber je považován za nejlepšího světového hráče na anglický roh. První kontakty s Berlínskými filharmoniky navázal jako stipendista orchestrální akademie v roce 1991 a v roce 1993 se stal plnohodnotným členem Berlínské filharmonie. Kromě aktivit orchestrálního a komorního hráče se věnuje pedagogické praxi – v současnosti patří mezi nejvyhledávanější světové pedagogy hry na anglický roh.

Více o vzájemné spolupráci i programu koncertu prozradí oba protagonisté koncertu - Vilém Veverka a Kateřina Englichová v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 31. března v 16:30. Reprízu si poslechněte v pondělí 1. 4. v 11:30.

Rudovsky_Martin_ok.jpg

  • Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová jsou nenahraditelnými stálicemi českého hudebního světa. Není divu, že jim za dobu společného působení vytvořilo mnoho skladatelů kompozice takzvaně na tělo. Tentokrát si přizvali také hráče na anglický roh Dominika Wollenwebera, hvězdu Berlínských filharmoniků a mentora Viléma Veverky. Koncert se tak stane jakousi oslavou jejich společné hudební cesty, která je ozdobena díly Jiřího Gemrota, Ilji i Lukáše Hurníka, ale také Richarda Wagnera a Maurice Ravela.“

Foto: Vilém Veverka a Kateřina Englichová (©Julian Veverica)

Podcast