Bitvy jako břitvy

28.7.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

György Stern se narodil jako Maďar; když mu bylo jednačtyřicet, stal se občanem Spolkové republiky Německo. V padesáti  jej k sobě přichýlila  Velká Británie. Přitom nejdéle, rovných dvaadvacet let, umělecky působil ve Spojených státech amerických. Ale svojí poslední nahrávkou zaklenul životní oblouk a vrátil se domů, do Maďarska, navíc k dílům svých profesorů z mládí. Jeden z velkých dirigentů 20. století. Sir Georg Solti.

Nejprve musel v emigraci bojovat o holé živobytí. Byl sám, bez rodiny, zprvu i bez zaměstnání. Ale ze svého snu, stanout před orchestrem s taktovkou v ruce, neslevil. Poté, už jako proslulý umělec a slavný muž, se vrhl do dalšího boje, tentokrát ryze soukromého. Tak dlouho a tak vytrvale se ucházel o vyvolenou ženu, až dosáhl svého. Zároveň se však po celou dobu utkával tiše, v hloubi duše, s kontrastem mezi kariérou světoobčana a dědictvím maďarského umělce, budapešťského žida.

Životním osudům Georga Soltiho se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 29. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 1.8. ve 22:00 a v sobotu 3.8. v 10:00.