Divadlo dvojího typu

Příběh koncertních sálů v Karlových Varech.

Kam se člověk lačný kultury v Karlových Varech podívá, tam narazí na výtvory slavného vídeňského tandemu Fellner-Helmer. A tak nebude na škodu si úvodem připomenout, co všechno měli tito dva celoživotní přátelé především v divadelním světě na kontě.

Oba přišli na svět kolem poloviny 19. století, oba se dožili bezmála sedmdesátky a oba zemřeli kolem první světové války. Ferdinand Fellner se narodil roku 1847 a zemřel v roce 1916, jeho kolega Hermann Helmer byl o tři roky mladší, čili ročník 1950, a s tříletou prodlevou rovněž z tohoto světa odešel – to se psal rok 1919. V roli stavitelů a architektů společně tvořili třiačtyřicet let. A podepsali se pod dvě stovky staveb především, ale nejen v Rakousku Uhersku. Jejich divadelní budovy či jiné realizace jsou k vidění v Curychu, Zahřebu či v Oděse.

U nás se ti dva, Fellner- Helmer, podepsali pod překrásná divadla v Brně, v Mladé Boleslavi či v Jablonci. A skvostem je jejich společné dílo v Karlových Varech. Zde si na přelomu 19. a 20. století podmanili tehdejší radní natolik, že jim bylo svěřeno hned několik klíčových projektů. Zmíněné Městské divadlo bylo podle jejich návrhu postaveno v letech 1884 až 1886. Císařské lázně spatřily světlo světa v období mezi roky 1893 až 1895. Objekt zvaný Národní dům opanoval významné městské nároží v letech 1899 až 1901. A k tomu se v roce 1907 Fellner a Helmer podepsali pod přestavbou Grandhotelu Pupp.

S výjimkou posledně jmenovaného mají vyjmenované domy jednu věc společnou. Kdysi v nich našla uplatnění opera a následně začaly sloužit jako útočiště pro koncerty Karlovarského symfonického orchestru. Jednoho z nejstarších u nás, s uváděným datem vzniku 1835.

Jeho novodobé vedení i členky a členové však zároveň doufají v konec kočování, nedůstojného jejich významu a tradice. S nadějí přitom hledí k budově zvané Lázně III. S tou sice Fellner and Helmer nemají výjimečně nic společného. Ale historické pouto s hudbou v ní přece žije. V letech 1864 až 1866 ji společně s dalšími dvěma společníky navrhl architekt Eduard Labitzky, nejstarší syn známého dirigenta a uměleckého šéfa karlovarských symfoniků Josefa Labitzkého. A právě do tohoto objektu, příhodně upraveného, by se měla hudba vrátit.

A právě do Karlových Varů nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 20. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 23.9. v 18:00 a v sobotu 25.9. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast