Hora pěny

4.8.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Tak, jak se za minulé doby jezdilo k moři do „Jugošky“, začalo se poté od nás masově létat na „Kanáry“. Výraz zde zdomácněl přesto, že ptactvo tohoto typu rozhodně na tamních sedmi ostrovech nepřevládá. Název je naopak odvozen ze slova canis, neboť legenda praví, že zde – na kouscích pevniny uprostřed moře – přebývali kdysi dávno velcí psi.

Dnes zde tráví čas především turisté, pobývá jich tu prý kolem deseti milionů ročně, čili pětkrát víc než místních obyvatel. Většina výletníků přilétá s vidinou modrozeleného moře, bělostného písku a blankytného nebe. A pokud si právě negrilují tělo na slunci anebo jej netrénují dlouhými procházkami za menšího vedra, vydávají se půjčenými auty do okolí. Vesměs pak chválí tamní silnice, podivují se bezpočtu kruhových objezdů a básní o darech moře z hospůdek. Takřka od nikoho však neslyšíte, že by se na Kanárských ostrovech vypravil také na symfonický koncert či za operou. A přece se právě tam nachází jedna z nejúžasnějších budov, které byly k tomuto účely poslední dobou vybudovány. Je skvostem nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku. Auditorium na ostrově Tenerife.

Právě sem se vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 5. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 8.8. ve 22:00 a v sobotu 10.8. v 10:00.