Jihoamerický operní trojúhelník

Teatro Argentino de la Plata, Teatro Munucipal Santiago, Teatro Solís Montevideo.

Vybaví se nám něco, pokud by zaznělo slovní spojení Jižní Amerika a operní domy? Nejspíš její nejslavnější sídlo na tomto světadílu. Teatro Colón v srdci Buenos Aires, divadlo proslulé jedním z nejlepších akustických poměrů na planetě. A možná bychom si vzpomněli kuriozitu, jakou je překrásná operní budova Amazonka v brazilském městě Manaus, ztraceném uprostřed deštných pralesů. Případně – pokud je někdo příznivcem srdceryvných příběhů – ještě na jednu operní scénu v Brazílii. Našli bychom ji ve městě Bahía, kde slavila v předminulém století úspěch česká pěvkyně Klementina Kalašová. Jejím objevitelem byl Bedřich Smetana, ale v Národním divadle neuspěla; v Miláně ji dospělejší kolegyně Tereza Stolzová představila svému příteli Giuseppe Verdimu, který jí svěřil altový part ve svém Requiem; ovšem Kalašová dál putovala světem, až její život ukončila právě v Bahíi žlutá zimnice.

Opusťme ale českou stopu ve prospěch tématu, které lze nazvat Jihoamerický operní trojúhelník. Protože tři operní domy, za nimiž se vydáme, jsou zhruba takto rozmístěny na mapě tamního světadílu. Napřed navštívíme druhou největší operní scénu v Argentině, ležící ve městě La Plata a nazvanou přímočaře Teatro Argentino. Poté se přemístíme do chilské metropole Santiago, kde stojí za pozornost tamní Městské divadlo, sloužící výrazným způsobem opernímu umění. A nakonec nás přivítá Teatro Solís v uruguajském Montevideu, u nás méně skloňovaném, ale přitom většinou českých návštěvníků obdivované.

Mohlo by se zdát, že naše cesta vede v podstatě za exotikou. Do světa sombrer, gaučů a tanga, kde nemohl mít evropský kulturní vynález jménem opera na růžích ustláno. To je ovšem pohled značně zjednodušující. Jistěže tak, jako tamní města kdysi založili – často na území vydobytém na úkor indiánské krve – Španělé, operu později importovali do Jižní Ameriky především Italové. Což ale neznamená, že by zde mezi kulturně vyspělými vrstvami nenalezla živou půdu. Zájem o ni koneckonců dokazuje dlouhý výčet prvotřídních hvězd, které tam vystoupily. A nadále přijíždějí.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 4. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 7.10. v 18:00 a v sobotu 9.10. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast