Jihomoravský trojúhelník. Koncertní místa Lednicko-valtického areálu a v Mikulově

Mít tak možnost prohlédnout si oblast, do které zamíříme v dalším dílu pořadu Slavná auditoria, z výšky… Například pomocí záběrů z dronu. Zjistili bychom zajímavou věc. Pod námi by se v krajině, rovné takříkajíc jako placka, vyjevil trojúhelník jako ze školních dob. Ideálně vytvarovaný by sice nebyl, ale přesto zřetelný. Jeho tři krajní body tvoří tři města. Mikulov je na mapě umístěný vlevo nahoře, Lednici vidíme vpravo nahoře a Valtice dole, skoro uprostřed.

I tento pomyslný trojúhelník sestává z přepony, zde narýsované mezi městy v jeho severní části, a má též dvě odvěsny, na mapě směřující na jih. Ale už dost exaktních věd, nás přece zajímá umění, hudba. A ta se tu poslední dobou stále víc provozuje. Kraj za to vděčí Lednicko-valtickému hudebnímu festivalu.

Stejnojmenný areál, tedy Lednicko-valtický, totiž nabízí několik neotřelých míst, ve kterých se klasice dobře daří. Už dvě, tři století jsou zde drobné stavební objekty umně zasazeny do krajiny, po generace umělé dotvářené, takže je považována za největší svého druhu v Evropě.

Valtice_castle_courtyard.jpg
  • Zámek Valtice (©Wikipedie)

A opravdu. Putovat pěšky nebo na kole, v krajním případě i autem, od jedné z těchto staveb ke druhé, je zážitkem z rodu jedinečných. Krásy přírody jsou obohaceny výtvory člověka, aniž by jedno překáželo druhému. Naopak, existují tu společně v příkladné harmonii.

Mikulov.jpg
  • Zámek Mikulov (©Wikipedie)

Kvůli oblasti mezi Valticemi a Lednicí, kde nás budou zajímat tři zámečky či dvě zámecké jízdárny, o triumfálním minioblouku ani nemluvě, ovšem nesmíme zapomenout na další skvost. A tím je nedaleký Mikulov. Město barokní nádhery, stulené pod strmou strání, kterou se nahoru klikatě vine křížová cesta. Ale taky město někdejší významné synagogy, ústrojně včleněné do jedné z uliček historického centra. A samozřejmě sídlo rozměrného zámku, který nabízí sál k provozování hudby.

Sečteno a podtrženo, čeká nás barvité putování. Zahájíme jej právě na mikulovském zámku, v jeho Velkém sále. Vévodí objektu, který byl původně tvrzí, než roku 1719 získal zámeckou podobu, později požárem za druhé světové války silně poničenou, následně však pracně opravenou.

Kromě Velkého sálu na mikulovském zámku se v této nejjižnější části Jihomoravského kraje nachází ještě dvě rozměrné prostory, ve kterých zaznívá klasická hudba. Není přitom úplně snadné je za tímto účelem akusticky přizpůsobit, protože původně byly určeny k naprosto odlišnému užívání. Obě totiž pamatují dobu, kdy – po několik staletí – fungovaly jako jízdárny.

Opravdu velikou se podařilo vybudovat v rámci zámeckého areálu ve Valticích. Tak honosného, že stoupat k němu na návrší, vzbuzuje úctu. Baroko se tu okázale předvedlo v plné kráse. A k vrcholům patřilo i barokní divadlo, umístěné v levém křídle tohoto areálu, které jsme v rámci našeho cyklu už dříve zmapovali.

LVHF_valtice-schloss-c-zamek-valtice.cz_-e1681367272534.jpg
  • Jízdárna zámku Valtice (©archiv Lednicko-valtického festivalu)

Na opačné straně, tedy z pohledu přicházejícího výletníka vpravo, se rozkládá objekt vzhledově spíš strohý. Však také nesloužil společenským radovánkám, ale rajtování na koňských hřbetech. Jízdárna Valtického zámku je dlouhá dvaašedesát metrů a přidá-li se k tomu sedmnáctimetrová šířka, rázem si zde koncert může dovolit návštěvu osmi set diváků. Má to však dvě nástrahy. Jednak je podlaha samozřejmě rovná, takže ze zadních řad toho návštěvníci mnoho nevidí. Ještě zásadnější je tvar tohoto prostoru, ona – s prominutím – nudle, ve které šíření akustického zvuku hudebních nástrojů čelí potížím.

Platilo by to svého času i při vystoupení natolik zvukově hutném, jako byl koncert Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila, ve kterém exceloval v náročném Šostakovičově houslovém koncertu č. 1 a moll Daniel Matejča. Proto byl divácký prostor vzadu přehrazen paravany i za cenu menšího počtu prodaných vstupenek.

LVHF_lednice-jizdarna-c-lvhf.cz_-400x300.jpg
  • Jízdárna zámku Lednice (©archiv Lednicko-valtického festivalu)

Vlídnější repertoár nabídl hornista Radek Baborák se svým souborem Orquestrina v jízdárně nedalekého lednického zámku. Ta se též nachází zřetelně oddělená od honosného zámku, krásného kostela i vzorně upraveného parku s velkým skleníkem. Také zde byla drezúra koní oddělenou disciplinou. V prostoru o dost menším než ten valtický, z povahy věci ovšem též podlouhlého tvaru. Proto se tu koncertní večery řeší prostorově s potřebnou dávkou představivosti. Pódium se přimkne k jedné z podélných stěn a diváci sedí v před ním v dlouhých půlkruzích.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 21. 3. v 22:00 a v sobotu 23. 3. ve 10:00.

Úvodní foto: Zámek Lednice (©Wikipedie)

Podcast