Komorní ráj nedaleko Oxford Street

Tentokrát nás Slavná auditoria zavedou do Wigmore Hall.

Má-li dnes Londýn na celém svém rozsáhlém území kolem devíti miliónů obyvatel, pak je zřejmé, že ani jeho centrum nebude zcela titěrné. Dělí se nejen do obvodů jako je například Westminster, ale v jejich hranicích dále na jednotlivé městské čtvrti jako je Marylebone.

Ústřední tepnou je zde proslulá ulice kanceláří a obchodů, nákupní zóna zvaná Oxford Street. A k ní přiléhající ulička Bond Street, odkud v 60. letech minulého století vylétla do světa móda proklatě krátkých minisukní z ateliéru návrhářky Mary Quant, tak šálivě slušivá na anorektické modelce Twiggy. Což v překladu – nikoli náhodou - znamená Hubená jako proutek…

Pouhé dva bloky severně od rušné Oxford Street protíná londýnskou mapu paralelně jiná ulice. Při vyslovení jejího názvu zbystří leckdo, mající v oblibě klasickou hudbu obecně a tu komorní zvlášť. Řeč je o Wigmore Street, pojmenované podle vesničky v jednom z anglických hrabství, když vzájemným pojítkem byly v 17. století pozemky vlastněné jedním z tehdejších anglických politiků. Od předminulého století se tu kdovíproč usadily ordinace očních lékařů a na ně navázané obchody optiků. Vznikla tu také jedna z nejstarších lékáren široko daleko. A docela nedávno, roku 1968 se v domě číslo 95 nakrátko usadila čerstvá firma Beatles zvaná Apple Corps – snad proto, že nedaleko, v Montagu Street 34, tehdy vlastnil byt John Lennon.

Ale zpět ke klasice a především „komořině“. Jedním z kultovních sálů, kde se jí už přes sto let daří, je Wigmore Hall ve zdejším domě s popisným číslem 36. Svému renomé vděčí tento koncertní sál za svoji vynikající akustiku, kterou ani instalace nového vybavení v roce 2004 nezničila. Stále má parametry z počátku 20. století, kdy se zde – přesně 31. května 1901 – odehrál slavnostní zahajovací koncert, kterému vévodily dvě velká jména. Skladatel a klavírista Ferruccio Busoni a houslista Eugene Ysaye. Jejich historické prvenství jim už nikdo z dalších velikánů nemůže vzít – a že jich zde koncertovaly a dosud vystupují desítky, stovky. Ti, kteří uspěli, jsou zváni znovu a rádi se vracejí.

Platí totiž, co při svém posledním vystoupení ve Wigmore Hall roku 1976 řekl legendární mistr kláves Artur Rubinstein: „Tento sál je nenahraditelný.“

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 1. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 4.11. v 18:00 a v sobotu 6.11. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast