Krizový manažer z Qébecu, šéf tří zámořských orchestrů. André Gremillet

Když na podzim roku 2022 vystoupili v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha symfonici z Clevelandu, byla z toho pro mnoho diváků prvotřídní senzace. To, že podáním děl Richarda Strausse oslnili Dvořákovu síň Rudolfina, nebyla jen zásluha jejich rakouského šéfdirigenta Franze Welser-Mösta. Méně viditelný, ale v zázemí orchestru nepostradatelný je také generální ředitel Clevelandského symfonického orchestru André Gremillet. Muž se zajímavým životním příběhem, který rozumí hudbě, ale také penězům – rozuměj tomu, jak je pro opatřit na chod čehosi tak menšinového, jako je hudební těleso, interpretující symfonickou či operní tvorbu.

Celou jeho životní i pracovní pouť lze vcelku uspokojivě zmapovat – až na jeden docela důležitý fakt. A ten souvisí hned s jeho narozením. Ví se, že André Gremillet pochází z Kanady, přesněji řečeno z její dvojjazyčné provincie Québec. Nikde však není z veřejných pramenů k dohledání, kdy se narodil. A tak lze jen z dat, vracejících se k jeho studijním či profesním začátkům dovodit, že přišel na svět někdy v polovině sedmdesátých let minulého století. Koneckonců to však není zase tak podstatné jako vše, co poté – rozuměj dodnes – dokázal. A jak pomalu, ale jistě postupoval ve své úctyhodné kariéře.

Začal totiž docela skromně. Jako provozní šéf kanadské varhanářské firmy. Sice s dlouhou tradicí, sahající až do roku 1855, ale přece jen vzdálenou od mety, kterou si mladý André Gremillet vytýčil. Totiž stát v čele symfonických orchestrů nikoli jako jejich dirigent, ale jako jejich ředitel, jejich hlavní šéf. Začátky ve městě s poetickým názvem Sainte-Hyacinte, ležícím kousek od Montréalu, kde varhanářská firma sídlí, se mu ale pro získání prvních zkušenostní hodily.

Ještě předtím se však André Gremillet věnoval studiu. Absolvoval hudební management na prestižní MacGillově Univerzitě, shlížející z Královské hory, Mont Royal, na rozlehlý Montreal. Místními vyslovovaný buď Montreal, pokud tedy pocházejí z místní anglosaské menšiny, anebo Montréal, jak zní libě těm, kdo se holedbají frankofonními kořeny.

Ještě předtím ale Gremillet absolvoval v oboru klavír na Mannes School of Music, soukromé konzervatoři v New Yorku. Jeho profesorem tam byl klavírní virtuóz Grant Johanessen, uznávaný interpret Poulenca, Faurého či Schumanna.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 24. dubna 2023 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 27. 4. v 22:00 a v sobotu 29. 4. v 10:00.

Foto: Andre Gremillet (©Profimedia)

Podcast