Kulturní maják nad kakaovým bunkrem

2.2.2020 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Od 11. ledna 2017, kdy byla veřejnosti zpřístupněna nejambicióznější koncertní síň Evropy posledních desetiletí, se její tuzemský návštěvník může setkat s úsměvným protikladem. Z Prahy mu cesta autem do Labské filharmonie v Hamburku, dlouhá skoro 650 kilometrů, potrvá řadu hodin. Ale z českého území se tamtéž dostane po vodě plavbou krátkou jen několik set metrů za pár desítek minut. Jak je to možné? Za odpovědí je třeba se vydat proti proudu času.

Zní to překvapivě, ale naše země byla svého času malou námořní velmocí. Vše přitom začalo v roce 1918 daleko od našeho území. V rámci československých legií vznikl ve Vladivostoku námořní oddíl, disponující dvěma parníky a ledoborcem. Dokonce vstoupil – a navíc vítězně - na Bajkalském jezeře do jediné bitvy na vodě, kterou jsme jako národ kdy vybojovali.

Podstatnější než tato dobová kuriozita byl výsledek Versailleské mírové smlouvy. Jako jednomu z vítězných států první světové války nám byly od roku 1929 přiděleny i pozemky v přímořském přístavu města Hamburk. Na 99 let s opčním právem na další půlstoletí.  Za první republiky se moc nevyužívaly. Zato do roku 1959 se měla čile k světu nově vzniklá společnost Československá námořní plavba. Ještě roku 1989 vlastnila 14 nákladních lodí s desítkami schopných námořníků. Ve dvou privatizačních vlnách ale jí pak ale zmocnil Harvardský fond a všechno rozprodal.

Není divu, že od té doby náš Moldauhafen, Vltavský přístav, v hamburské zálivu zchátral. Zato okolí se měnilo k lepšímu. Byl postaven nový most, pod nímž do našeho přístavu už velké lodi neproplují. Nyní se proto uvažuje o jeho výměně za vzdálenější pozemek. Stále je ale teoreticky, ale asi i prakticky možné se odtamtud na lodičce dopravit do cíle naší dnešní cesty. Do budovy Labské filharmonie a jejího hlavního sálu. 

A právě tomuto novému evropskému koncertnímu prostoru se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 3. února 2020 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.2. ve 22:00 a v sobotu 8.2. v 10:00.