Most přes rozbouřené doly

Bridge Over Troubled Water aneb Most přes rozbouřené vody se jmenuje jedna z nejkrásnějších – a textově nejobsažnějších - písní tandemu Simon-Garfunkel. V souvislosti s městem na severu Čech, kde sice klasická hudba nemá na růžích ustláno, ale přesto bývá provozována, lze zmíněný název parafrázovat jako Most přes rozbořené doly. Dost přesně by totiž takový slogan vystihoval nedávnou historii i aktuální současnost tohoto  - svým způsobem – pozoruhodného města, kde sídlí a pro hudbu jsou občas využívány dva objekty. Nové divadlo a prastarý kostel.

Málokdo z těch, kteří Most znají pouze prostřednictvím televizního seriálu, si z dálky uvědomuje, čím je rozporuplně jedinečný. Nejen v rámci naší země, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Jak ve své vzpomínkové knize uvádí architekt Václav Krejčí, který byl na sklonku 50. let minulého století pověřen vyprojektováním nového Mostu, nebylo kde se inspirovat. Na Západě sice vznikala nová osídlení, ale v podobě satelitních měst, přisátých k rozrůstajícím se metropolím. Jako například pařížská La Défense. S výjimkou brazilské Brasílie – a později kazašské Astany či hrstky afrických experimentů  - zato bylo těžké najít na planetě srovnání s tím, co se odehrálo od 60. do 80. let 20. století v Mostě.

Nikde nepřišli mocní s tím, o čem sice možná snili už němečtí uhlobaroni, ale neodvážili se to uskutečnit: aby se kvůli budoucím dolům zlikvidovalo historické osídlení značného významu. A kousek od něj vzniklo zcela nové. Aby se kvůli 100 miliónům tun kvalitního uhlí vybudovalo město pro 100 tisíc obyvatel doslova na zelené louce. A pak, až bude uhlí  vytěženo a spotřebováno, zaplaví jámu rekreační jezero.

Tento sociální experiment, obětovaný na oltář údajně lepších zítřků, přinesl kromě jiného také události kulturně-společenského významu. Zánik původního divadla z roku 1911, kde se klasická hudba pravidelně ozývala, a její příležitostné provozování v nové divadelní budově. Také však světově proslulý přesun středověkého děkanského kostela, kde se tóny rozezněly po jeho odsvěcení. 

Tentokrát se tedy s Jiřím Vejvodou v dalším dílu pořadu Slavná auditoria vypravíme na sever Čech do divadla a kostela v Mostě. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 17. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 20.8. ve 22:00 a v sobotu 22.8. v 10:00.

Podcast