Na miskách vah

15.6.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Na jakou stranu se přikloníte? Tak se ve své divadelní hře Taking Sides, uváděné u nás pod názvem Na miskách vah, ptá jihoafrický dramatik Ronald Harwood. Vypráví příběh skvělého německého dirigenta Wilhelma Furtwänglera. Ten se i po nástupu nacistů rozhodl zůstat v rodném Německu, vést Berlínskou filharmonii a podle vlastních slov nabízet národu v těžkých časech útěchu v podobě krásné hudby. Po válce je zadržen Američany a při výslechu nejednou ponižován těmi, kteří nechápou, čím musel projít, protože nikdy nic podobného nezažili. Je sice propuštěn, ale navždy ocejchován. Poměrně brzy se vrací se na scénu, ale za několik let umírá. A autor hry se diváka ptá: Byl dirigent vinen či nevinen? Záleží na úhlu pohledu… A možná, že pravda je někde uprostřed.

Máme v Čechách podobný příběh. Dokonce se týká Furtwänglerova současníka a dobového konkurenta v celoplanetárním měřítku. Václav Talich se jmenoval. A dodnes se tu a tam přetřásá spor, oživený i čerstvými náhledy na to, jak se kdo nejen z umělecké sféry provinil či neprovinil za komunismu. Tento konkrétní spor se týká způsobu, jakým se dirigent Václav Talich choval za druhé světové války. Proč tak podlézal nacistům? Měl to zapotřebí? Musel to dělat? Co z toho vyplynulo po osvobození? .

Životním osudům Václava Talicha se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 17. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 20.6. ve 22:00 a v sobotu 22.6. v 10:00.

Partnerem pořadu Slavná auditoria je Opera+.