Od inkvizice k zednářům. Casanova na cestě z Benátek do Vídně

Cesta. Tu posetá šperky, tu kodrcavá v rozhrkaném kočáře. Skoro vždy však doprovázená ženami, se kterými se nejen miloval, ale s nimiž také nejednou obchodoval, vyjednával a pletichařil. Každopádně je slovo cesta případným symbolem pro život, jaký – z města k městu, od země k zemi – vedl proslulý Benátčan jménem Giacomo Casanova. Kromě všeho jiného ovšem i nevalný houslista a rovněž svědek, přímý či nepřímý, mnoha hudebních počinů své doby. Tedy 18. století.

Naše éra si jej připomíná v souvislosti se dvěma výročími. Rok 2023 je ve znamení skutečnosti, že od Casanovova úmrtí v Duchcově, kde skonal 4. června 1798, uplynulo dvě stě dvacet pět let. A rok 2025 přináší ještě kulatější jubileum. Rovných tři sta let od jeho narození, protože benátský dobrodruh, dívkař, cestovatel, špión, uprchlík, ale i literát přišel na svět 2. dubna 1725.

Přirozeně, že v souvislosti s klasickou hudbou se jméno Giacoma Casanovy nejčastěji uvádí v jednom zcela konkrétním případě. A tím je jeho známost se dvěma významným osobami, které se v tomto pořadu ještě dotkneme. Tedy s libretistou a jeho krajanem, jiným slavným Benátčanem, jakým nesporně byl Lorenzo da Ponte. A potažmo s jeho ještě o mnohem slavnějším spoluautorem operních děl nadčasového významu. Skladatelem, který na nich měl rozhodující podíl. Tím byl, jak všichni víme, Wolfgang Amadeus Mozart.

Jenže Giacomo Casanova se jak ve svém rodném městě, tak na jiných místech Itálie a při svých poutích napříč Evropou nemohl nedotýkat, alespoň příležitostně, i hudby znějící kolem něj. V palácích, v salonech, v divadlech, na ulicích. Vždyť osmnácté století bylo pro klasiku jedním u nejplodnějších a nejkrásnějších.

V předchozích dvou dílech tohoto volného čtyřdílného vyprávění jsme rekapitulovali život Giacoma Casanovy. Od jeho narození ve městě lagun přes jeho eskapády včetně odvážného útěku z vězení až do doby, kdy se ocitl na prahu čtyřicítky a pocítil první závan únavy. Toužil se proto vrátit do města Antonia Vivaldiho, do opojných Benátek, které pro něj – věčného tuláka – přece jen znamenaly domov.

Jenže to nebylo vůbec snadné, a než se to alespoň na čas podařilo, musel Casanova absolvovat leccos napínavého. Tedy z našeho pohledu. Pro něj možná též často vzrušujícího, ale občas na samé hraně života.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 31. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 3.8. v 22:00 a v sobotu 5. 8. v 10:00.

Foto: Giacomo Casanova na obrazu Francesca Nariciho, cca 1760 (©Profimedia)

Podcast