Orchestr v sýpce, opera na radnici

Slavná auditoria

Když se řekne Francie, většinou si – co se týká měst – představíme Paříž, Lyon, Marseille. Jen výjimečně Toulouse. A přece je tato půlmilionová metropole na jihozápadě země, která s okolní aglomerací tvoří úctyhodný potenciál půldruhého milionu obyvatel, stojí za pozornost z mnoha hledisek. I kvůli hudbě.

Nejenže je totiž Toulouse příjemným místem k životu. Do Pyrenejí na sjezdovky je to odtud hodinu a půl příjemné jízdy. Ke Středozemnímu moři na vodní lyže to trvá stejně dlouho. A opačným, západním směrem, se rozkládá Atlantický oceán pouze o něco dál. To jsou příjemná východiska. Navíc má řadu půvabů město samotné. Přezdívá se mu lecjak. Růžové kvůli načervenalé barvě cihel, ze kterých je mnoho místních budov postaveno. Ale taky fialkové, neboť jsou zde hojně pěstovány a jejich vůně se přidává nejen do parfémů, ale také do likérů a dokonce i do čokolády. V jednom z místních kostelů je pohřben Tomáš Akvinský; na jednom z předměstí se rozkládá výrobní areál leteckého gigantu Airbus.

A jako by mezi minulostí a současností se v samém srdci Toulouse tyčí dvě původem zcela odlišné stavby, které dnes prioritně slouží klasické hudbě. Kousek od pozoruhodného průplavu Canal du Midi se pyšní originální architektonickou dispozicí bývalá městská sýpka, která je nyní hlavním sídlem Národního symfonického orchestru města Toulouse. A nedaleko odtud, na rozlehlém centrálním náměstí, je nyní dominantou ohromného paláce zvaného Capitole, neboli místní radnice, operní sál.

Obě tyto scény prošly zajímavým vývojem, ve kterém se zrcadlí dějiny města. A obě si zaslouží pozornost, protože – daleko od Paříže – tvoří svébytnou a vesměs velmi oceňovanou kulturu.

A právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 4. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 7.5. ve 22:00 a v sobotu 9.5. v 10:00.

Podcast