Pavarotti v košické synagoze

Státní filharmonie Košice našla své útočiště v nově zrekonstruované synagoze.

Někdy se člověku stává, že skutečný smysl jeho konání se vyjeví až po čase. Zpětně. Když si uvědomí, co bylo v jeho skutcích zdánlivě důležité průběžně, ale kam přitom jeho cesta vedla skrytě k tomu, co se nakonec ukázalo jako podstatné. Totéž možná platí i o některých stavbách, budovách. Příklad nad jiné? Dům umění v Košicích, v němž díky výtečné akustice zní velice dobře klasická hudba. Nejen při koncertech, ale též během natáčení. Při vší úctě, ba pietě k minulosti tohoto objektu se proto zdá, že po svém - doslova – znovuzrození našel význam přesahující jednu komunitu. A oslovující širokou kulturní obec.

Osudy tzv. neologické synagogy v centru Košic jsou spjaty s tím, jak významnou část obyvatel zde kdysi Židé představovali. V 19. století tvořili ve městě plnou pětinu; žili zde, pracovali a mnozí požívali úctu. To vše skončilo druhou světovou válkou a holocaustem; domů se jich nevrátila drtivá většina, kolem 12 tisíc. Co se zdejšími synagogami – bylo jich totiž původně víc – nikdo netušil. Svůj smysl jako místo modliteb a setkávání ztratily. Budou tedy chátrat a nakonec se dočkají zboření? Vypadalo to tak.

Do toho se ovšem ve druhé polovině 60. let začal psát jiný příběh. V Košicích coby – spolu s Bratislavou a Banskou Bystricí – jedním ze tří nejvýznamnějších měst Slovenska vznikal symfonický orchestr. Nynější Státní filharmonie Košice. Oficiálně byla založena v roce 1968 a na jaře roku následujícího začala koncertovat. Jenomže, kde bude ve svém městě vystupovat? Operní dům, a krásný, tu existuje. Ale pro symfonickou hudbu bylo třeba najít místo, kde se kvalitně rozezní. Na výstavbu nové koncertní síně nebyl čas ani peníze. A tak se v čísi bystré hlavě zrodil nápad, který brzy potvrdil svou oprávněnost. Proč naplno nevyužít nedávno zrekonstruovanou synagogu? Přijatelně rozšířenou, ale dosud nepříliš využívanou? Vždyť je to cenná ukázka meziválečné architektury! Byla by škoda ji nechat znovu chátrat…

Svůj hudební domov zde proto našlo těleso, jehož úroveň dosvědčují mimo jiné významná jména dirigentů či sólistů, kteří s ním buď jednorázově či dlouhodobě spolupracují. Řada z nich pochází z Čech. Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, ale nově také Zbyněk Muller či Jan Kučera – ti všichni si úroveň Státní filharmonie Košice pochvalovali.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 19.8. v 18:00 a v sobotu 21.8. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast