A přece se točí

Asi bychom to nebyli my Češi, pokud bychom kolem vlastního vynálezu, který se líbí návštěvníkům z celého světa, nevedli vyčerpávající půtky. Takové, které se točí v kruhu jako otáčivé hlediště v Českém Krumlově, o kterém je řeč. Takové, jež se po dlouhá desetiletí překlápějí mezi variantami jako splašený metronom. Takové, v nichž se tragická neschopnost dohodnout se mění ve frašku.

Sotva se především díky zámeckému areálu včetně zahrady podařilo umístit Český Krumlov roku 1992 na seznam památek UNESCO, začaly se nad zdejší raritou, která převrátila vztah jeviště a hlediště, vznášet otazníky. To samé UNESCO, které Český Krumlov vyznamenalo, se totiž nad monstrem z kovu a betonu začalo ošívat. A stále hlasitěji, zatímco u nás uplynulo třináct let v diskusích bez jasného závěru.

Roku 2005 se zdálo, že události konečně naberou spád. K otáčivému hledišti se dostavil novopečený ministr kultury Jandák; sepsul přítomné za promarněná leta, pohádal se s kastelánem a pravil, že je „dost silný“ na to, aby prosadil řešení. Místo toho – jak řekl - „obludária“ nechť se na jeho místě postaví lehká, demontovatelná kostrukce. Vztyčí se na dva měsíce v létě, kdy se zde hraje divadlo či balet a zní tu opera, se; deset měsíců nebude překážet, což potěší památkáře. Nestalo se nic.

Roku 2014 vyslalo UNESCO do Českého Krumlova své komisařky, aby situaci vyhodnotily na místě. O rok později jásá ministr kultury Herman, že jsme získali požehnání k tomu, aby točna nemusela být odstraněna, ale jen předělána. K ničemu ale nedošlo.

Rok 2018. Další ministr kultury Ilja Šmíd zveřejňuje zásadně jiné stanovisko. Otáčivé hlediště bude vysunuto za zdi zahrady, do bývalého zahradnictví, a postaveno znova. Neděje se nic.

Rok 2019. další ministr kultury Antonín Staněk hlásí, že točna na zahradě zůstane. Brzy nato svou funkci pokládá.

Rok 2020: ministr kultury Lubomír Zaorálek odvážně vyhlašuje „definitivní“ řešení; točna zůstane v zahradě, ale posune se na jiné místo, aby neničila barokní osu celého prostoru. 

Historii i současnosti otáčivé scény v Českém Krumlově se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra poradu je připravena na pondělí 21. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 24.9. ve 22:00 a v sobotu 26.9. v 10:00.

Podcast