Prošlapávat cestičku. Miriam Němcová a Olga Machoňová Pavlů

Během seriálu mapujícího ženy s taktovkou, který se letos stal jednou měsíčně součástí pořadu Světová auditoria, jsme za dirigentkami mnoha národností zamířili napříč prostorem I časem. Tentokrát zůstaneme doma.

Nechyběla cesta na jih za seznámením s Italkou Speranzou Scappucci. Ukázalo se však, že v současnosti se velmi daří dirigentkám z pobaltských zemí. Vyprávěli jsme příběh Litevky Mirgy Gražinyté-Tyla, kterou v květnu 2022 navíc poznalo publikum Pražského jara zblízka. Zaujala nás úspěšná Finka Suzanna Malkki. A Finsko posloužilo zároveň jako odrazový můstek k dalšímu jevu současné klasiky. Tím jsou talentované ženy s taktovkou z Ukrajiny. Velkým jménem se stala dirigentka Dalja Staševská, prezentující se ovšem napůl jako Finka, protože v této zemi převážně žije a vdala se tam. Zajímavou pouť Evropou má za sebou rovněž další Ukrajinka Oksana Lyniv.

Za oceán jsme zamířili třikrát. Do největší dálky za Australankou Simone Young, která se po úspěších v Evropě vrátila roku 2022 na domácí scénu. Zajímavostí byly příběhy dvou emigrovavších Kubánek, které dirigují i komponují. Řeč je o nynější Newyorčance jménem Tanja León, ale též o známější z této dvojice, naturalizované Londýňance Odaline de la Martínez. Ještě pozoruhodnější je kariéra Kanaďanky Barbary Hannigan, která na pódiu dokáže zároveň dirigovat i zpívat.

A díky tomu, že tato rodačka se usadila v Bretani, se náš seriál vypravil také na půdu sladké Francie. Nezapomněli jsme totiž na Ariane Mathiakh, ženu se schopností dirigovat nejen ze stupínku, ale také od klaviatury. A při zkoumání jevu zvaného ženy s taktovkou jsme se vrátili ke kořenům příběhem dirigující pedagožky Nadii Boulanger.

V minulosti jsme se dotkli i vyprávěním o naší komponující dirigentce Vitce Kaprálové. A zmínka o české provenienci padla rovněž v souvislosti s pořadem o celosvětové soutěži dirigentek La Maestra, které se nedávno docela úspěšně zúčastnila naše adeptka taktovky Nikol Kraft.

Že by to ale bylo z našich luhů a hájů vše? To určitě ne, i když se prosadit před orchestrem není u nás, zdá se, pro ženy zatím nic jednoduchého. Však také jedna ze dvou, kterým patří dnešní závěrečný díl, tedy Olga Machoňová Pavlů, žije a působí ve Švýcarsku. Velice světlou výjimkou ze zmíněného pravidla se ale po právu pyšnit můžeme. A tou je Miriam Němcová.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 26. prosince v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 29. 12. v 22:00 a v sobotu 31. 12. v 10:00.

Foto: Miriam Němcová (Profimedia)

Podcast