Symbol místo solnice

28.10.2018 / Slavná auditoria / Martina Klausová

„Dvanáctý srpen roku jednaosmdesátého. Požár Národního divadla! Bylo to v pátek, v nejčernější pátek našeho novodobého života národního... K nám na venkov došla zpráva o tom teprve v sobotu o polednách. A podnes vidím mého otce, jak hlavu v dlaních seděl zdrcen u stolu. A maminka jak v koutku plakala.“ Tento postřeh se vryl do paměti  třináctiletého chlapce jednou provždy. Jmenoval se Jaroslav Kvapil a netušil tehdy, že se jednou bude právě v Národním divadle podílet režisérky či autorsky na neuvěřitelném počtu 250 inscenací. A už vůbec tenkrát, v roce 1881, nemohl pojmenovat a vyhodnotit, co vše stavba Národního divadla znamenala a jak moc vypovídá o našem národu a o české povaze.  Vždyť Zlatá kaplička není jen půvabnou neorenesanční budovou, umístěnou na výjimečně krásném místě. Je čímsi víc než jen objektem s cennou vnitřní výzdobou, na níž se podílely pojmy jako Myslbek, Brožík, Mařák, Ženíšek či Hynais. Po právu ji dodnes považujeme za jeden ze symbolů českého národního uvědomění. A přestože žijeme ve zcela odlišné době a v naprosto jiných souvislostech i podmínkách, vesměs se neubráníme tomu, aby se nám po příchodu do hlediště nezatajil dech. Cosi v našich genech se na okamžik probudí a připomene nám, jak nesnadný byl boj o českou svébytnost a jak nesamozřejmý je fakt, že mluvíme tímto jazykem a hlásíme se k tomuto občanství. To vše ovšem zároveň neznamená, že si při návratu do zdejšího kvasu 19. století, kam budování Národního divadla spadá, nepovšimneme i odvrácených stránek češství. Tím spíš, že mnohé z nich lze mezi námi vystopovat dodnes.

Takřka nic  to však nemění na tom zásadním. Že opakované vybudování Národního divadla představuje jeden z klíčových výkonů v novodobých dějinách českého národa. Že potřeba vytvořit scénu, na které bude znít čeština, byla jedním z důkazů, jaký význam Češi odjakživa přisuzovali právě slovu. Psanému, mluveného, zpívanému. Především v něm se nalézáme, zpochybňujeme i potvrzujeme.

Právě této scéně se věnuje Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 29. října v 19:00, reprízy na čtvrtek 1.11. ve 22:00 a sobotu 3.11. v 10:00.