Symfonická matiné na prvního máje

Slavná auditoria

O kom se neví, ten neexistuje. Tak krutě a přece pravdivě zní poučka moderní doby o tom, že nestačí být skvělý. Je – bohužel, bohudík – nutné být viděn, prezentovat se veřejnosti v médiích. Buď tradičních jako je tisk, rozhlas a ze všeho nejvíc televize. Anebo v těch nových, tedy – stručně řečeno - nejrůznějším způsobem a formou na internetu.

Špičkové symfonické orchestry světa si to už dávno uvědomily. A z koncertních sálů, kde je vidí a slyší jen určitá skupina lidí, vyrazily do světa. A vystupují i v místech, která by jim kdysi přišla přinejmenším neobvyklá.  Plně to platí mimo jiné o Berlínských filharmonicích.

Ze svého – takříkajíc – domácího hřiště, kterým je stavebně pozoruhodná koncertní síň v samém srdci spojeného Berlína, pro svůj tvar přezdívaná „Karajanův cirkus“, vyráží za diváky nejrůznějším směrem. Někdy, tak jako každé léto, to ani nemusí být daleko: úspěch u široké veřejnosti mají jejich koncerty pod širým nebem v berlínské Waldbuhne. Areálu vybudovaném u příležitosti neslavné letní olympiády roku 1936. Ponořen do zeleně, připomíná svým tvarem nicméně antický Epidauros. Stojících diváků se sem vejde přes dvaadvacet tisíc; sedí-li na lavicích, pak o něco méně. Především je ale vystoupení Berlínských filharmoniků buď přenášeno živě či zaznamenáváno a vysíláno se zpožděním mnoha televizními stanicemi světa. Jistě i proto, že ani v tak – řekněme – lidovém prostředí neklesá hudební dramaturgie pod patřičnou uměleckou úroveň. Například pro vystoupení roku 2020 byla vybrány ukázky z Wagnerova Tannhausera, Stravinského Ptáka ohniváka či čelného japonského skladatele 20. století Fumia Hayasakiho. To vše pod taktovkou hostujícího dirigenta Gustavo Dudamela.

A právě Evropským koncertům Berlínských filharmoniků se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 30. března 2020 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 2.4. ve 22:00 a v sobotu 4.4. v 10:00.


Podcast