Tóny nad Prahou

25.8.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Na území Prahy, vysoko nad městem stuleným kolem Vltavy, lze nalézt a navštívit koncertní sál, jenž vznikl v době, kdy se svět vzpamatovával z upálení Giordana Bruna. Tedy na prahu 17. století. Tehdy byl nazván Novým. Dnes jej ovšem známe pod jménem Španělský. A přestože se o koncertní sál v pravém slova smyslu vůbec nejedná, už velmi dlouho v něm tu a tam zaznívá hudba.  Nejčastěji klasická, ale někdy též jazzová či etnická. V podání slavných interpretů z domova i ze světa. Ale také amatérských orchestrů mladých hudebnic a hudebníků.

Zároveň je však Španělský sál odjakživa svědkem úžasných událostí, jež se odehrávaly buď přímo v něm anebo v jeho blízkém okolí. Má totiž tu výhodu – anebo nevýhodu – že se  nalézá v bezprostředním sousedství moci. Se vším, co to obnáší. Tím je v pražském kontextu naprosto jedinečný. Jistě, na Žofíně proběhlo leccos, čím tato budova přispěla k rozvoji českého obrozenectví. A v Rudolfinu zase sídlil v meziválečné době první československý parlament. Nikde se však nekonalo to, co ve Španělském sále. A odnikud nebylo tak blízko do míst, kde se nejednou lámaly dějiny. České, ale bez nadsázky rovněž světové.

Své jméno získal až zpětně. Nejspíš po matce muže, který si kdysi přál jej vybudovat. Císaře a krále Rudolfa II. Podivuhodného i podivného muže, jehož původ jako by jej k jisté neobvyklosti předurčil. Narodil se totiž z příbuzenského svazku. Královny Marie Španělské a jejího bratrance, císaře Maxmiliána II. Habsburského. Jako jedno z patnácti či snad šestnácti dětí, z nichž každopádně přežilo jen deset. Že Rudolf II. náruživě sbíral umělecká díla, je známou věcí. Už méně se připomíná, že jeho o pět let mladší bratr Matyáš nechal po Rudolfově smrti část sbírek z Prahy odvézt. Ať tak či onak, pro tři tisíce obrazů a soch se tehdy, za Rudolfova panování, musel v areálu Pražského hradu najít prostor. A tak kromě stometrové chodby zvané Dlouhá či Rudolfovy galerie vznikl i sál jménem Nový.

Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 26. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 29.8. ve 22:00 a v sobotu 31.8. v 10:00.