Třívětý příběh z Moskvy (a Petrohradu)

Slavná auditoria

Podle očitého svědka – a nebyl jím nikdo menší než sovětský ministr kultury – vyrušil dokument č. 21-B zakaboněného Chruščova z přemítání. Nebylo divu. Do Kremlu tehdy, během roku 1956, přicházely ze světa rozporuplné zprávy. Červen proběhl ve znamení první polské vzpoury proti režimu, známé jako Poznaňské povstání. Také v Maďarsku se schylovalo k bouři, která naplno vypukla v listopadu. Mezitím, po celých pět měsíců, probíhala Suezská krize, která naopak přinesla Sovětskému svazu úspěch: na úkor Anglie a Francie posílal svůj vliv na Středním východě. Zároveň probíhal utajeně, kdesi daleko od Moskvy, vývoj první vesmírné družice, kterou chtěl Kreml udělat na Západ dlouhý nos: „To my jsme lepší než vy!“

Co mi to sem zrovna teď nesou, pomyslel si možná Chruščov, když otevřel desky s nápisem Návrh na Mezinárodní klavírní a houslovou soutěž Petra Iljiče Čajkovského. Pak se však začetl do preambule a zaujala ho věta na první pohled ploše propagandistická, ale v aktuální situaci šikovně zneužitelná: „Soutěž bude mít velký politický význam pro prohlubování míru.“ Nechal si vyložit, o co jde, dospěl k názoru, že i hudbou lze možná zklidnit mezinárodní napětí a zároveň posílit ruskou dominanci. A na první stránku dokumentu napsal jediné slovo, které dalo do pohybu jednu z nejvýznamnějších hudebních soutěží světa: „Schváleno“.

Lidé, kteří toto klání hudebníků a posléze rovněž pěvců sledují průběžně, se shodují na tom, že jeho mnohaletý příběh se dá rozdělit do tří kapitol. Tří pomyslných vět. Během první, ohraničeném roky 1958 až 1984, šla úroveň setrvale vzhůru. Poté, mezi lety 1988 až 2011, nastal útlum až propad. A od roku 2011 nabrala soutěž zaštítěná jménem snad nejslavnějšího ruského skladatele nový vítr do plachet.

A právě Mezinárodní hudební soutěži Petra Iljiče Čajkovského se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  8. června v 19 hodinReprízy si poslechněte ve čtvrtek 11.6. ve 22:00 a v sobotu 13.6. v 10:00.

Podcast