Umět se poučit z chyb. Generální ředitel Royal Covent Garden Alex Beard

Když se prochází nekonečným bludištěm, jaké připomíná zákulisí a zázemí Královské opery a baletu v Londýně, s mnoha zaměstnanci se prý oslovuje křestním jménem. Aneb, jak bychom my řekli, tyká si s nimi. Má mezi nimi kredit pracanta, který jezdí – údajně často na kole! - do práce po osmé ráno a nejednou opouští svou kancelář až kolem desáté večerní. Svůj úděl bere jako výzvu, jako nezbytnost.

Sám o sobě říká, že „funguje na olivový olej“, bez něhož nedá denně ani ránu. Svou práci miluje, stala se mu posláním, ale ještě víc lne ke svému zázemí - dvěma dětem a manželce, která je pro něj „kotvou“. Kdyby se narodil podruhé, chtěl by být „nadhazovačem v kriketu.“

Jenomže Alex Beard, nositel Řádu britského impéria, je už od roku 2013 generálním ředitelem rozměrné kulturní instituce zaměřené na operu a balet. Royal Covent Garden se jí říká zkráceně, neboť na tomto pozemku v samém středu Londýna sídlí. Jmenován do této funkce rozhodně nebyl Alex Beard náhodou.

Má za sebou špičkové vzdělání a letitou praxi v řídících funkcích, kterou nabyl v oboru umění, zprvu s důrazem na výtvarné. Je komunikativní, studoval „ty správné školy“; ve správnou chvíli mu osud dopřál potkat se se správnými lidmi, což je – kromě všeho ostatního – pro úspěšnou dráhu užitečné. Například s mocným mužem britské politiky, podnikání, charity i umění jménem Lord Dennis Stevenson (ročník 1945).

Zároveň byl ale Alex Beard kdysi neukotveným, tápajícím mladým mužem. Podepsala se na tom rodinná událost, která ho v citlivém věku velmi zasáhla. Nastartovat jej pomohlo vypeskování od dědečka. A náhoda, díky níž po epizodě v reklamě a PR získal první zajímavou práci. Nepřekvapí, že souvisela s uměním.

Stát v čele Královské opery a baletu, Royal Covent Garden, je čest i zodpovědnost. K historii i dnešku této úctyhodné instituce. Vzniklé skoro před třemi staletími, kdy pro ni na objednávku komponoval Georg Friedrich Händel. Stižené ovšem nedávno, na přelomu milénia, bezpočtem krizí od finančních přes umělecké po personální.

Může nás velmi těšit, že tak zkušený múzický manažer, jakým je Alex Beard, si spolu s celým vedením Royal Covent Garden vybral do významné pozice hudebního ředitele českého dirigenta Jakuba Hrůšu. Po Rafaelu Kubelíkovi se stává druhým Čechem v této pozici.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 23. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 26.10. v 22:00 a v sobotu 28.10. ve 10:00.

Foto: Alex Beard (©Harry Borden)

Podcast