Žačka mistra Leonarda. Dirigentka a houslistka Marin Alsop

Marin Alsop toužila dirigovat od chvíle, kdy ji rodiče vzali na koncert, který charismaticky řídil její idol. Leonard Bernstein.

Být doyenem mezi světovými dirigenty klasické hudby vyžaduje aktivní kariéru do pozdního věku. Osobnosti jako Herbert Blomstedt, před ním třeba Georges Pretrem, o Herbertu von Karajanovi ani nemluvě, jsou toho důkazem. A výčet by snadno mohl směřovat i k Zubinu Mehtovi a dalším. Jako by plus mínus devadesát let pro ně nebyl žádný věk, stále dirigují, natáčejí, cestují.

U žen s taktovkou v ruce je situace jiná. Jistě to souvisí se skutečností, že se na dirigentský stupínek začaly probojovávat de facto až v posledních desetiletích minulého století. Jména jako Nadja Boulanger, méně známá Američanky Antonia Brico, naše Vitka Kaprálová a později též Miriam Němcová budiž důkazem, že výjimky potvrzují pravidlo. Své může hrát rovněž fakt, že ne všechny ženy jsou ochotny se veřejnosti svěřovat se svým nemilosrdně postupujícím věkem. Je zde ale jedna poměrně jasná kandidátka na to, abychom ji za doyena mezi dirigentkami považovali. Svůj věk nijak netají, takže lze zveřejnit, že na svět přišla 16. října 1956. A jmenuje se Marin Alsop.

Mezi svými kolegyněmi, které si dirigentský stupínek zvolily za svůj životní osud, vůbec vyniká svou otevřeností. Má dostatek kuráže čelit i muzikantským vzpourám a nenechá si mluvit do svého soukromí. Její cesta mezi nejlepší orchestry ve Spojených státech, ale i v Evropě a v Jižní Americe, proto nebyla efektně strmá. Musela si užít svá učednická léta, prošlapat si svoji pouť na vrchol. A ke společenskému uznání.

Přitom se snadno mohla uplatit jako výborná houslistka, pravděpodobně coby koncertní mistryně. A to v symfonických tělesech první kategorie. Jenže, co naplat, když to člověka táhne jinam. A je ochoten se vzdát zajištěné budoucnosti jen proto, že přítomnost někdy bolí. Marin Alsop zkrátka a dobře toužila dirigovat, a to nejpozději od chvíle, kdy ji rodiče vzali na koncert, který charismaticky řídil její idol. Leonard Bernstein.

Že se nakonec k němu – a do jeho dočasné péče – dostala, považuje prý dodnes za svoji největší výhru.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 25. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 28.7. v 22:00 a v sobotu 30.7. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast