Čardášová princezna u mikrofonu Classic Praha

Víte, co je to Stand up opereta? Na závěr roku vybírá pro posluchače Classic Praha své oblíbené melodie operní, operetní a muzikálová zpěvačka a moderátorka Classic Praha Mirka Časarová a prozradí i to, jaké to, je když operní zpěvačka přijde na konkurz...

Poslední pořad Z archivu osobností na Classic Praha v roce 2023 bude výjimečný. Ivan Dlask si do něj pozval kolegyni Mirku Časarovou a budou společně pro zpříjemnění závěru tohoto roku vybírat populární a odlehčené, a to nejen klasické melodie.

Mirka1.jpg
  • Emmerich Kálmán: Čardášová princezna, Miroslava Časarová (Sylva Varescu) – DJKT Plzeň (©archiv Miroslavy Časarové, foto Miro Pavlovič)

Miroslava Časarová pochází z malé vesnice na Vysočině. Po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk - hudební výchova. V posledním ročníku studia nastoupila jako redaktorka do časopisu Svět motorů, ale zároveň také začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Dokončila ji v roce 2008. Nyní se zdokonaluje pod vedením brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho.

Je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR a členkou divadla RockOpery. Hostuje v mnoha českých operních domech. Objevuje se jako Aida, Giuditta, Mařenka, Cizí kněžna, Sylva Varescu nebo třeba Krásná Helena. V roce 2019 získala širší nominaci na cenu Thálie za roli Leonory ve Verdiho opeře Il Trovatore. Bohatá je její koncertní činnost doma i v zahraničí (Itálie, Vatikán, Francie, Německo…). Zpívá v komorních souborech Anima Pura (zpěv, cembalo, trombon), EMIDA (zpěv, klavír, klarinet) a v duu s harfou. V listopadu 2023 obdržela nejvyšší ocenění Kraje Vysočina.

V době pandemie covid-19 se s velkým ohlasem setkalo její internetové video s nahrávkou vtipně přetextované árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka. Skladba Koronárie aneb žalozpěv jedné operkyně má nyní na YouTube přes 415 000 zhlédnutí. Kromě zpěvu se věnuje moderování a psaní písňových textů a básní.

Milan Steigerwald: 7 proti Thébám – Miroslava Časarová (Moira) – RockOpera 2013 (zdroj archiv pěvkyně / foto Martina Jurasová)
  • Milan Steigerwald: 7 proti Thébám, Miroslava Časarová (Moira) – RockOpera 2013 (©archiv Miroslavy Časarové, foto Martina Jurasová)

Mirka Časarová v posledním pořadu Z archivu osobností v roce 2023 nabídne nejen krásné melodie, ale bude si s Ivanem Dlaskem povídat i o svých autorských pořadech Konkurz do divadla aneb Stand up opereta a Volba Miss. Prozradí o sobě i to, že díky tomu, že je zpěvačkou, ještě neplatila pokutu policii, a jak na její operní zpěv doma reagují její děti.

Poslechněte si pořad v premiéře ve čtvrtek 28. prosince v 19:00. Reprízy jsou připraveny na neděli 31. 12., tedy Silvestra, v 10:00 a úterý 2. 1. 2024 ve 22:00.

Úvodní foto: Mirka Časarová (©archiv Miroslavy Časarové)

Podcast