Čerstvý vítěz Virtuosos V4+ o své oblíbené hudbě

Mladý houslista Daniel Matejča prozradí, co považuje za svůj dosavadní největší úspěch.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý úspěšný houslista Daniel Matejča, aktuálně čerstvý vítěz televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+.

V prosinci 2021 soutěžící ze zemí Visegrádské čtyřky a z Chorvatska předvedli své výkony ve třech kolech, do finále porota vybrala vítěze za každou zemi. Za Česko postoupili harfista Martin Sadílek a právě Daniel Matejča, který se stal i vítězem.

Daniel Matejča, rodák z Liberce, začal s hrou na housle ve čtyřech letech pod vedením své maminky Olesii Voličkové; v současné době je žákem prof. Ivana Štrause na pražské HAMU. Absolvoval řadu workshopů s předními houslisty, pořádaných Českou filharmonií, je mj. absolutním vítězem Národní soutěže ZUŠ, vítězem ústředního kola německé Národní soutěže Jugend musiziert a vítězem a laureátem mezinárodních klání Soutěž Josefa Muziky a Soutěž Josefa Micky. V letech 2016 a 2018 se stal nejúspěšnějším zástupcem ČR na prestižní Kociánově houslové soutěži a v roce 2019 se stal jejím absolutním vítězem. V září 2020 získal 2. cenu na Dvořákově rozhlasové mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky Concertino Praga, v jejímž finále přednesl v Rudolfinu za doprovodu SOČRu Prokofjevův 1. houslový koncert.

Více o sobě, svých úspěších a oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 20. ledna 2022 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 23.1. v 10:00 nebo v úterý 25.1. ve 22:00.

foto: Archiv umělce

Podcast