Co poslouchá basbarytonista Boris Prýgl

5.9.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je basbarytonista Boris Prýgl.

Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Student Vysoké školy múzických umění v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše má na svém kontě již několik vítězství v pěveckých soutěžích včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2015, z níž si odnesl rovněž velké množství mimořádných cen jako Cenu Národního divadla v Praze, Divadla J. K. Tyla v Plzni, Cenu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Cenu Českého rozhlasu ad. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v Mezinárodní soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku, spolu s cenou za nejlepší interpretaci díla W. A. Mozarta. V červenci 2017 se stal finalistou prestižní mezinárodní pěvecké soutěže Belvedere, které se konala v moskevské Opeře Helikon, a finalistou nejslavnější světové soutěže, Operalia Plácida Dominga, která se konala v hlavním městě Kazachstánu, v Astaně, a kde mu byla udělena Cena Birgit Nilsson.

Boris Prýgl získává cenné jevištní zkušenosti jako hostující sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde doposud vystupoval jako Nazareťan a Žid (Salome), Leporello (Don Giovanni), Basilio (Lazebník sevillský), Don Fernando (Fidelio), Pietro (Simon Boccanegra), Brander (Faustovo prokletí) a Betto (Gianni Schicchi). Podílel se rovněž na prvním projektu Operního studia Slovenského národního divadla jako představitel hlavní role v satirické opeře Giovanniho Paisiella Král Teodor v Benátkách. V červenci 2016 se vrátil k roli Leporella na Znojemském hudebním festivalu po boku Adama Plachetky v titulní roli a absolvoval turné po Japonsku. V květnu 2017 vystoupil na samostatném recitále na MHF Pražské jaro a ujal se role vychovatele v české premiéře Rossiniho opery Hrabě Ory v Národním divadle Brno.

Od sezony 2017/18 je členem operního studia Bavorské státní opery v Mnichově, kde se v této sezoně představil jako Guccio (Gianni Schicchi), Celník (Bohéma), Císařský komisař (Madama Butterfly), Ambrogio (Lazebník sevillský), Parukář (Ariadna na Naxu), Diktátor a Veit (Diktátor/ Rozbitý džbán), Kuchař (Z mrtvého domu), Sluha u Flory (La traviata) a Silvano (Maškarní ples).

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 6. září v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 9.9. v 10:00 nebo v úterý 11.9.2018 ve 22:00.