Co poslouchá dirigent Peter Valentovič ?

8.2.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je slovenský dirigent Peter Valentovič

Peter Valentovič navzdory svému mládí sklízí na světových operních scénách a koncertních síních jeden úspěch za druhým – zejména jako dirigent, ale i jako klavírista – doprovazeč pěveckých recitálů.

Už jako mladý klavírista vyhrál Peter Valentovič několik národních klavírních soutěží. Záhy začal budovat hudební kariéru jako sólový klavírista. Dirigování vystudoval na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni u Leopolda Hagera a ve třídě Zsolta Nagye na pařížské Conservatoire National Superiéur.

V jednadvaceti letech dirigoval svou první operu Figarova svatba na vídeňské Univerzitě hudebních a dramatických umění, kde také dirigoval Dona Pasquala, Die Kluge a Příhody lišky Bystroušky. Během studií ve Vídni obdržel, jako výjimečný umělecký talent, stipendium Viktora Bunzla.

V roce 2003 pracoval jako korepetitor v pařížských operních domech Opéra Bastille a Théâtre du Chatelet, kde spolupracoval s Johnem Elliotem Gardinerem. Jako asistent Zsolta Nagye dirigoval Janáčkovu filharmonii na Ostravských dnech, festivalu soudobé hudby.

Peter Valentovič působil rovněž jako sbormistr a rezidentní dirigent Opery Kapské Město v Jižní Africe, kde svůj repertoár rozšířil o opery Nabucco, Sedlák kavalír, Gianni Schicchi, Sen noci svatojánské, Rusalka a Porgy a Bess, ale i o mnohá symfonická díla a oratoria.

Následoval post rezidentního dirigenta ve Státní Opeře Istanbul. V roce 2004 poprvé dirigoval Slovenskou filharmonii a s tímto orchestrem pokračoval i nadále ve spolupráci, mimo jiné nastudoval i Verdiho Requiem. Peter Valentovič pravidelně hostuje ve Slovenském národním divadle a Státní opeře v Košicích.

V roce 2012 vedl ve Státní opeře ve Vídni nastudování Janáčkovy opery Z mrtvého domu, dirigoval Franz Welser-Möst. V září 2013 se uskutečnil jeho vídeňský dirigentský debut na gala koncertu Edity Gruberové v Theater an der Wien.

S Editou Gruberovou absolvoval i svůj dirigentský debut v Theater an der Wien s ORF Radio-Symphonieorchester Wien na jejím galakoncertu v roce 2013. V sezoně 2014/2015 spolupracoval so sopranistkou Pretty Yende ve Wiener Konzerthaus, kde dirigoval orchestr PKF-Prague Philharmonia. V stejné sezoně se představil i bratislavskému publiku na zahajovacím koncertu nultého ročníku mezinárodního divadelního festivalu Eurokontext, na kterém dirigoval operu Ľubice Čekovské Dorian Gray. Pod jeho taktovkou zazněly i opery Bohéma, Rigoletto, La clemenza di Tito a balet Sen noci svatojánské Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Čajkovského Oněgin.

V sezóně 2015/2016 nastudoval v Deutsche Oper Berlin Belliniho Normu a v Slovenském národním divadle Lehárovu operetu Země úsměvů.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 9. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 12.2. v 10:00 nebo v úterý 14.2. ve 22:00.