Co poslouchá dramaturg Opery ND Beno Blachut ?
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je dramaturg Opery Národního divadla v Praze Beno Blachut.

Beno Blachut vystudoval divadelní vědu na Filozofické fakultě UK v Praze a operní režii na Hudební fakultě JAMU v Brně ve třídě doc. Aleny Vaňákové. V roce 1999 se produkčně podílel na inscenaci rockové opery Juno a Avos (Vozněsenskij a Rybnikov, režie M. Tarant) v provedení Konzervatoře Jaroslava Ježka.
V letech 2001-03 pracoval v Divadelním ústavu jako bibliograf. V té době přispíval do Divadelních novin a měsíčníku AMU Informatorium. V letech 2001-06 byl členem výboru Jednoty hudebního divadla a tajemníkem Burzy mladých zpěváků.
Od roku 2001 je jednatelem Společnosti Beno Blachuta, která se svou činností věnuje tomuto pěvci Národního divadla a jeho uměleckým kolegům. Je editorem řady historických nahrávek z Archivu Českého rozhlasu vydávaných na CD ve spolupráci s Radioservisem. V letech 2005-07 vyučoval na pěveckém oddělení brněnské konzervatoře herectví. V Komorní opeře HF JAMU režíroval např. Svatební košile Bohuslava Martinů a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Jako magisterský absolventský projekt nastudoval roce 2007 spolu s Tomášem Studeným Hry o Marii Bohuslava Martinů ve Slezském divadle v Opavě.
V sezonách 2006/2007 a 2007/2008 působil jako dramaturg opery Národního divadla v Brně. Jako asistent režie se zde podílel na inscenacích oper Boris Godunov (režie I. Levant) a Lazebník sevillský (režie S. Santillo).
Vedle programových brožur k inscenacím připravil v Národním divadle výstavy např. k 150. výročí otevření Prozatímního divadla, Zapomenuté české operyFrantišek Adolf Šubert - ředitel zakladatelProdaná nevěsta - výstava k 150. výročí světové premiéry nebo výstavy o pěvcích Vilému Zítkovi, Marii Podvalové, Karlu Kalašovi, Eduardu Hakenovi, Benu Blachutovi, Ivanu Kusnjerovi, Luďku Velem ad. Ve spolupráci s místopředsedou Společnosti Bedřicha Smetany dr. Václavem Němcem inicioval vznik matiné pořádaných u příležitosti skladatelova narození.
Dramaturgem Opery Národního divadla je od 1. 1. 2008. Od září 2011 se podílí na představeních také jako asistent režie. 

Více o sobě a své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 9. ledna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 12.1. v 10:00 nebo v úterý 14.1. ve 22:00.

Podcast