Co poslouchá klavíristka Božena Steinerová ?

Z archívu osobností

Ve čtvrtek 10. prosince bude v dalším díle pořadu Z archívu osobností hostem Ivana Dlaska klavíristka Božena Steinerová.

Božena Steinerová se narodila v Českém Těšíně jako dítě sedmihradské klavíristky a českého právníka a zároveň houslisty. Vyrůstala v prostředí plném hudby. V roce 1966 byla přijata na hudební fakultu AMU v Praze, k proslulé klavíristce a pedagožce Iloně Štěpánové – Kurzové. Po tomto prvotřídním školení přišla umělecká aspirantura Boženy Steinerové na moskevské konzervatoři P .I. Čajkovského u prof. Rudolfa Kerera v letech 1971 – 3. Následovaly první ceny v mezinárodních soutěžích F. Chopina v Mariánských Lázních a v Beethovenově Hradci u Opavy. Absolvovala mistrovské kurzy prof. P. Kadosy v Budapešti a školu u prof. P. Badury – Skody a prof. Alfreda Brendela ve Vídni.

Od roku 1975 Božena Steinerová pravidelně koncertovala v Londýně, Paříži, Berlíně, Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Bambergu, Moskvě, Singapuru, Tokiu a řadě dalších míst.

V roce 1985 Božena Steinerová emigrovala do Německa. I tam intenzivně prohlubovala svoje interpretační umění na četných koncertech a nahrávala především pro německý a japonský rozhlas. Zároveň pedagogicky působila na Universitě v Regensburgu.

Co si ráda poslechne tato klavíristka a pedagožka prozradí tedy ve čtvrtek 10. prosince v 19 hodin. Reprízy pořadu jsou připraveny na neděli 13.12. v 10:00 a úterý 15.12. ve 22:00.

Podcast