Dalším hostem Ivana Dlaska je Michal Kaňka

10.12.2014 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Michal Kaňka (nar. 1960) se začal učit hrát na violoncello v sedmi letech u prof. Mirko Škampy. Dále pokračoval ve studiích na pražské Konzervatoři ve třídě prof. Viktora Moučky (violoncellisty Vlachova kvarteta) a svá studia zakončil u prof. Josefa Chuchro (sólisty ČF a člena Sukova tria) na pražské AMU. V letech 1982 a 1983 se účastnil Piatigorského semináře v Los Angeles, kde měl možnost pracovat s A. Navarrou, M, Gendronem a P. Tortelierem.

Během svého studia se zúčastnil rekordního počtu- 32– národních a mezinárodních soutěží v oboru violoncello a komorní hra. K nejvýznamnějším sólovým patří laureátství na mezinárodní soutěži P.I.Čajkovského v Moskvě (1982), první cena na soutěži Pražského Jara (1983) a vítězství na rozhlasové soutěži ARD v Mnichově (1986). Od svých studií pravidelně vystupuje s orchestry u nás – Česká Filharmonie, Symfonický orchestr hl. měsata Prahy FOK, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Státní filharmonie Brno, Pražský komorní Orchestr, Pražská komorní filharmonie. V letech 1995 – 2005 byl stálým sólistou Státní filharmonie Brno a od r. 2003 je oficiální sólista Symfonického orchestru českého rozhlasu v Praze. Dále spolupracoval s orchestry v SRN, Japonsku, USA, Dánsku, Itálii, Slovinsku, ….) Vystoupil na recitalech ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Anglii, Řecku, Švýcarsku, SRN, Japonsku v pěti státech Jižní Ameriky,v Kosovu a USA.

Vedle sólové činnosti se Michal Kaňka již od mládí intenzivně věnuje komorní hře: nejprve hrál se svými bratry v klavírním triu, dále na konzervatoři založil Havlákovo-později Martinů kvarteto, nyní je již 28 let aktivním členem našeho předního reprezentanta v oboru smyčcových kvartet – Pražákova kvarteta. S tímto souborem vystupuje pravidelně na nejvýznamnějších pódiích celého světa a získává mnohá ocenění za CD nahrávky.

Od roku 2011 je pedagogicky činný na Akademii múzických umění v Praze a od roku 2013 na pražské konzervatoři. V roce 2014 byl jmenován předsedou stálé komise mezinárodní soutěže Pražské Jaro.

Michal Kaňka hraje na unikátní nástroj, který zhotovil francouzký houslař Christian Bayon v roce 2006 a užívá francouzský smyčec od Nicole Descloux z roku 2000.

Premiéra pořadu je ve čtvrtek 11.12. v 19:00 hodin (P), v pátek 12. 12. ve 12:00 hodin (1. R) a v úterý 16. 12. ve 22:00 hodin (2. R).