Harfistka Jana Boušková a její Má vlast

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude přední česká harfistka Jana Boušková. Pro svůj nástroj transkribovala několik částí erbovního Smetanova cyklu i díla dalších českých klasiků.

Jana Boušková patří ke světově světově uznávaným harfenistkám, které jsou díky svým výrazným uměleckým kvalitám zvány na nejprestižnější světové scény. Kritika oceňuje především její dokonalou techniku, brilantní preciznost, hloubku i citlivost a sílu jejího výrazu.

Jana Boušková se za svůj život zúčastnila celkem osmi harfových soutěží (USA, Izrael, Německo, Belgie, Francie, Itálie) a vždy získala nejvyšší ocenění, z toho 5x získala 1. cenu, včetně nejprestižnější Zlaté medaile na Mezinárodní harfové soutěži USA v roce 1992.

Vystupuje sólově s předními českými i světovými orchestry i na sólových recitálech po celém světě v nejprestižnějších koncertních sálech. Kromě sólové kariéry se věnuje také pedagogické činnosti. Od září 2019 je profesorkou prestižní hudební univerzity Royal College of Music v Londýně a od roku 2007 učí na Akademii múzických umění v Praze. V letech 2005-2020 byla též profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu a v období 1993-2012 působila také na Pražské konzervatoři.

Od roku 2005 je Jana Boušková sólovou harfistkou České filharmonie. Je pravidelně zvána k účasti na světově proslulých harfových kongresech a sympoziích, včetně členství v porotách Mezinárodních harfových soutěží a vedení mistrovských kurzů po celém světě. V roce 1999 byla uměleckou ředitelkou 7. světového harfového kongresu v Praze, členkou umělecké rady Akademie múzických umění v Praze a České filharmonie. V současnosti je patronkou festivalu Klášterní hudební slavnosti a pěveckého sboru Cancioneta Praga.

Jana Boušková natočila více než padesát CD pro české i mezinárodní vydavatelství, rádia a televizní společnosti a bylo pro ní napsáno kolem dvou desítek skladeb soudobých skladatelů.

Jana Boušková je pak sama autorkou několik transkripcí skladeb českých skladatelů, kteří nevěnovali pozornost sólové harfě. V roce 2021 tyto skladby vyšly na jejím sólovém CD Má vlast u Supraphonu , kde jsou kromě nově upravené verze Smetanovy Vltavy další dvě části Mé vlasti, Vyšehrad a Šárka, Americká suita a Largo z Dvořákovy Novosvětské symfonie a Letní dojmy Josefa Suka.

Hudba i z této nahrávky zazní v rámci dalšího dílu pořadu Z archivu osobností, v němž Jana Boušková prozradí Ivanu Dlaskovi, jak se jí daří a na čem pracuje v současné době. Premiéra je připravena na čtvrtek 16. listopadu v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 19.11. v 10:00 nebo v úterý 21.11. ve 22:00.

Foto: Jana Boušková (©Vojtěch Havlík)

Podcast