Hudba Hradní stráže a Policie České republiky je  neoddělitelnou součástí naší hudební kultury

Mezi povinnosti Hudby Hradní stráže a Policie ČR patří zajištění hudebního doprovodu při všech státních ceremoniích na Pražském hradě. Doprovází průběh státních návštěv prezidentů a čelních představitelů zemí pozvaných prezidentem republiky, účastní se s čestnou jednotkou Hradní stráže nástupních audiencí velvyslanců, doprovází slavnostní protokolární okamžiky a účastní se protokolárních i pietních aktů na zámku v Lánech. Jaký je základní repertoár tohoto tělesa prozradí šéfdirigent Václav Blahunek.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je český dirigent, hudebník a hudební teoretik Plk. MgA. Václav Blahunek, Ph.D., šéfdirigent a ředitel Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

Václav Blahunek vystudoval klarinet a dirigování na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 2010 ukončil doktorské studium na stejné fakultě v oboru interpretace a teorie interpretace, specializace dirigování se zaměřením na symfonický repertoár dechového orchestru. Tématem dizertace byl Symfonický dechový orchestr v reflexi české tvorby 2. poloviny 20. století.

Zúčastnil se dirigentských kurzů Jiřího Bělohlávka a Nicolase Pasqueta v Praze a Craiga Kirchoffa na univerzitě v americkém Appletonu.

Václav Blahunek spolupracuje s řadou domácích a zahraničních hudebních těles, mj. se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Plzeňskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Gymnázia Jana Nerudy, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů ze Zlína, Filharmonií Hradec Králové, Tokio Kosei Wind Orchestra, Symfonickým orchestrem Northern Illinois University v Chicagu a dechovou hudbou v De Kalb a Dubuque v USA. Hostoval ve Státní opeře Praha a v divadle v Ústí nad Labem.

U Hudby Hradní stráže a Policie České republiky působí jako dirigent od roku 1999. V roce 2009 byl jmenován šéfdirigentem a ředitelem tohoto tělesa. Ve své praxi klade důraz na provádění původních kompozic českých a zahraničních autorů.

Plk. Dr. Václav Blahunek je členem výboru Společenosti dechové hudby při Asociaci hudebních umělců a vědců. V roce 2015 byl zvolen do předsednictva Světové asociace dechových symfonických orchestrů a ansámblů - WASBE - the World Association for Symphonic Bands and Ensembles.

Více o svých aktivitách prozradí Václav Blahunek Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností. V premiéře ve čtvrtek 15. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 18. 2. v 10:00 nebo v úterý 20. 2. ve 22:00.

Foto: Václav Blahunek (©DENÍK/Andrea Grubnerová)

Podcast