Hudební lásky Lucie Kaňkové

22.1.2020 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je mladá česká sopranistka Lucie Kaňková.

Sopranistka Lucie Kaňková se narodila v Praze ve významné hudební rodině Kaňků a Feldů. Ve čtyřech letech začala hrát na housle a klavír. V roce 2002 úspěšně složila přijímací zkoušky na Gymnázium Jana Nerudy s Hudebním zaměřením a poté na Pražskou Konzervatoř, kterou pod vedením houslové pedagožky Dariny Zárubové roku 2012 úspěšně ukončila s titulem DiS.

Roku 2010 Lucii Kaňkovou oslovil švýcarský hudební skladatel Mathias Spohr, zda by ztvárnila hlavní roli Miesmies v jeho moderní opeře Spiegel das Kätzchen na námět známého švýcarského literáta Paula Burkarda. Tato produkce naplnila divadlo Pražské Konzervatoře a další divadla ve Švýcarsku (Wintherthur, Langenthal, Zürich Rigiblick). Díky této nabídce byla Lucie Kaňková objevena světovým tenoristou Fr. Araizou.

Lucie Kaňková je mimo jiné nositelkou mnoha cen. V roce 2015 se účastnila mezinárodní operetní soutěže Nico Dostala v Korneuburgu u Vídně, kde byla v absolutním pořadí žen druhá. Ve stejném roce se také prvně účastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala druhé místo v kategorii Junior a dalších 5 ocenění. V roce 2016 si ze soutěže v Karlových Varech odvezla první cenu v kategorii Opera a 8 dalších ocenění, včetně smluv s divadly, orchestry a festivaly. V roce 2017 se Lucie Kaňková zúčastnila soutěže American International Czech & Slovak Voice Competition v USA, kde získala druhé místo a speciální kanadskou cenu za interpretaci. Ve stejném roce vyhrála druhou cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze s cenou za nejlepší interpretaci díla B.Martinů a dalšími zvláštními cenami. V roce 2019 se Lucie stala nositelkou třetí ceny na mezinárodní soutěži Bologna International Vocal Competition v Itálii a vítězkou soutěže Opernspiele Munot ve Švýcarsku, kde byla zároveň angažována do role Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně od léta 2020.

V roce 2013 nastoupila Lucie Kaňková do Operního studia ve švýcarském Bielu, kde pod vedením pěvecké profesorky Barbary Locher s vyznamenáním ukončila roku 2016 magisterské studium MA Spezialized Music Performance Oper na Hochschule der Künste Bern. V jejích absolventských představeních ztvárnila hlavní roli Teofane v opeře Ottone G.F.Händela v divadlech v Bielu a Solothurnu. Od září 2016 pokračovala vedle koncertní činnosti ve studiu také pod vedením prof. Barbary Locher na univerzitě v Luzernu, konkrétně ve dvouletém magisterském sólistickém studijním programu Master of Arts Solo Performance, které zakončila koncertem v největší švýcarské hale KKL s Luzernskou filharmonií. V roce 2017 započala Lucie Kaňková doktorské studium na pražské HAMU.

V sezóně 2014/15 byla Lucie Kaňková angažována v Theater Biel-Solothurn do role Kuchtíka ve Dvořákově Rusalce a Luigi v Donizettiho Viva la mammě. S těmito produkcemi odezpívala bezmála 50 představení v různých švýcarských divadlech (např. v Theater Biel-Solothurn, Visp, Schaffhausen, Vevey, Thun, Burgdorf, Vernier, Langenthal, Wintherthur atd.). Od roku 2014 je také oficiální sólistkou švýcarského sboru a orchestru de Genève-Lancy. V roce 2016 Lucie Kaňková inscenovala svůj vlastní operní projekt Ariadne od Bohuslava Martinů, ve kterém ztvárnila, a ještě ztvární hlavní, roli Ariadny ve Švýcarském Bielu. Nyní plánuje ve spolupráci s nadací B.  Martinů operu uvést i na území České Republiky. V této roli se také uvedla v roce 2018 v Deutsche Oper am Rhein v Německu.

Lucie vystoupila jako sólistka Olomouckých barokních slavností, Janáčkova máje a festivalu Hortus Magicus v Kroměříži v roli Času a Štěstěny v opeře Il tribunale di Giove Karla Ditters von Dittersdorfa.

V sezóně 2019/20 ztvární Lucie ve Slezském divadle Opava role Ännchen v Čarostřelci C. M. von Webera, Violetty Valéry ve Verdiho La Traviatě a Susanny ve Figarově svatbě W. A. Mozarta. Dále se představí v hlavní roli Poppey v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v Tylově divadle v Plzni. V současnosti nadále spolupracuje s prof. Barbarou Locher a KS Gabrielou Beňačkovou.. 

Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Pořad má premiéru čtvrtek 23. ledna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 26.1. v 10:00 nebo v úterý 28.1. ve 22:00.

Lucie kaňková