Hudební lásky Theodory Remundové

21.1.2015 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je česká herečka a dokumentární režisérka Theodora Remundová

Theodora Remundová se narodila dne 28. ledna 1974, jejími rodiči jsou herečka Iva Janžurová a režisér Stanislav Remunda, je mladší sestrou Sabiny Remundové.

Po gymnáziu vystudovala FAMU (katedra dokumentární režie), kde na sebe upozornila několika zdařilými školními snímky realizovanými vesměs ve spolupráci s Českou televizí (Zastavení na cestě za obláčky; Jen malý kousek štěstí; Bratři; Kočky). V roce 2000 studium na FAMU ukončila absolventským filmem Standard, tvořícím první část celovečerního filmového projektu Ničeho nelituji, který byl v roce 2003 dokončen díky grantu Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Za ten obdržela Zvláštní cenu poroty na karlovarském festivalu.

Současně se studiem na FAMU se věnovala herectví. Po spolupráci na několika experimentálních projektech (Balkóny; Sedm splněných snů) začala hrát v pražském divadle Na Zábradlí, kde byla i na čas angažována, mimo jiné i v představení svých rodičů. Mezi nejzajímavější role patří Sáša v Čechovově Ivanovovi, dívka v Muchinové Táně Táně, Ilona v Orkenyho Kočičí hře, Hanečka ve Wispianskeho Wesele. Postava Claire ve hře T. Williamse Hra o dvou postavách v divadle Rubín pro ni byla dosud největší hereckou příležitostí na prknech, která znamenají svět.

Po spolupráci na několika školních (FAMU) filmech hrála v televizní povídce Jana Hřebejka Okno. Debutovala i v oblasti celovečerních hraných snímků – ve filmu Praha očima… - v povídce Michaely Pavlátové Absolutní láska. Dále vytvořila jednu z hlavních postav - Janu - ve filmu Alice Nellis Ene Bene, kde Theodora hrála se svou matkou Ivou Janžurovou. Také hrála ve filmu Výlet.

Theodora Remundová je také jednou z autorek dokumentárních filmů volného cyklu České televize "Pokus o mistrovský opus". Série dokumentů o klasické hudbě, díky kterým vnikne kamera do „kuchyně“ interpreta a bude jej sledovat ve chvílích, kdy studuje partituru určité skladby. Při zkoušení získá divák zajímavé a neznámé informace o skladateli i muzikantovi, který se rozhodl utkat se s mistrovou hudbou. Každý z dílů představí mimořádné hudebníky během intenzivní práce, kdy studují díla vybraného skladatele, a nabídne divákovi zajímavé a neznámé informace o autorovi hudby, i muzikantovi, který se rozhodl utkat s mistrovským dílem. Theodora Remundová ve svém dokumentu představuje hornistku Kateřinu Javůrkovou versus dílo Winterreise (Zimní cesta) polského skladatele Krzysztofa Pendereckého.

Více informací na stránkách:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10809650686-muj-pokus-o-mistrovsky-opus/

O své práci i svých hudebních láskách vypráví v pořadu Z archívu osobností ve čtvrtek 22.ledna v 19:00 hodin, reprízy uslyšíte v pátek 23. 1. ve 12:00 hodin a v úterý 27. 1. ve 22:00 hodin.