Islandská krajina. Tak se jmenuje vítězný titul loňského ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Jeho autorkou je mladá skladatelka Kateřina Horká

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude mladá česká skladatelka Kateřina Horká, vítězka sedmého ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Její kvartet č. 2 s názvem Islandská krajina bude v premiéře uveden v rámci 54. ročníku festivalu 9. května 2023 v podání Wihanova kvarteta.

Kateřina Horká (*7. 5. 1993) se narodila v Praze. Pochází z hudební rodiny, první drobné skladbičky začala komponovat v šesti letech. Zúčastňovala se skladatelských soutěží vyhlašovaných ministerstvem školství, kde získávala přední místa. Ve dvanácti letech jí vyšlo tiskem první klavírní album; v současné době má na svém kontě sedm notových alb, z toho tři pro klavír a ostatní pro různá komorní seskupení.

Od roku 2005 studovala klavír na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a od roku 2009 přestoupila na Konzervatoř Jaroslava Ježka. V roce 2015 dokončila studium konzervatoře dvěma absolventskými koncerty ve dvou hlavních oborech. Skladbu studovala u profesora Antonína Bílého a hru na klavír u profesorů Luboše Přibyla a Jiřího Růžičky. V předchozím roce 2014 byla přijata na katedru skladby Akademie Múzických umění v Praze do třídy profesora Juraje Filase. V roce 2017 byla s úspěchem provedena její orchestrální bakalářská kompozice "Impulz". V červnu roku 2019 úspěšně zakončila studium skladby v magisterském programu, absolvovala provedením skladby "Z podzemí ke slunci" pro symfonický orchestr.

Od roku 2014 je členkou Společnosti českých skladatelů, kde na každoročním festivalu Dny soudobé hudby uvádí svá komorní díla. Od roku 2006 je zastupována Ochranným svazem autorským, kde má momentálně registrováno bezmála 150 kompozic.

Jako skladatelka spolupracovala s mnoha předními českými symfonickými orchestry, například s Komorní filharmonií Pardubice, Jihočeským symfonickým orchestrem České Budějovice, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Plzeňskou filharmonií a dalšími. Dále spolupracuje i s předními českými komorními tělesy, jako jsou například FAMA Quartet, ATAM Saxophone Quartet, Duo Altera, Mucha Trio a další. Navazuje spolupráci i se zahraničními komorními a orchestrálními tělesy, jmenujme například klavírní duo Alexandry Klímové a Iriny Maholetti, americký River City Brass Band, anglický Cory Brass Band a další.

V roce 2022 se zúčastnila dvou zahraničních skladatelských soutěží pro žesťový orchestr se skladbou "Dance With The Brass Tonight". Americký River City Brass Band vybral ze 67-mi přihlášených skladeb z celého světa tuto skladbu do finále a společně se třemi dalšími skladbami kompozici premiérovali během 2., 3., 6., 7., a 8. dubna roku 2022 ve městě Pittshburgh a jeho okolí. Stejně tak si kompozici vybrali i anglický Cory Brass Band, který své čtyři finalisty nahrál ve studiu a během 7. až 9. října posluchači hlasovali přes internet vítězi publika soutěže. Kateřina dostala od posluchačů nejvíce hlasů.

Na konci března roku 2022 vyhrála skladatelskou soutěž amerického souboru UAB Chamber Trio s její skladbou "Trio con Brio" pro klarinet, trubku a klavír. UAB Chamber Trio tuto skladbu premiérovali 4. června roku 2022 na Mezinárodní trumpetové konferenci v texaském San Antoniu. Následně kompozici zařadili do svého stálého repertoáru a nyní se na podzim chystá další provedení.

V únoru roku 2022 vyhrála 3. místo v rakouské soutěži Klang Arten Orgel Bewerb v Kufsteinu s její kompozici "Piéce d´ Orgue avec Cuivres" pro piccolo trubku, basový trombon a varhany. Dne 22. dubna se na slavnostním koncertě vítězů soutěže skladba premiérovala, budou následovat další provedení na podzim v Nizozemsku a Švýcarsku.

V červnu roku 2022 vyhrála 1. místo sedmého ročníku kompoziční soutěže pořádaného v rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami. Dne 7. června roku 2022 byla pozvána na závěrečný koncert 53. ročníku festivalu na slavnostní předání ceny. Následně bude její vítězná kompozice "Smyčcový kvartet č. 2" s podtitulem "Islandská krajina" provedena 9. května 2023 v podání Wihanova kvarteta v rámci následujícího 54. ročníku festivalu.

V lednu roku 2018 byla dechovým orchestrem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky provedena na soutěžní přehlídce nové tvorby její kompozice "Jazzové ozvěny". Tato skladba získala na soutěži první místo. Po pár letech se zúčastnila stejné soutěžní přehlídky konané na podzim roku 2021, pro níž napsala kompozici "Proměny", se kterou opět obhájila první místo.

Věnuje se i tvorbě filmové a scénické hudby, často spolupracuje s filmovou fakultou Akademie múzických umění (FAMU). Profiluje se také i jako profesionální aranžérka a skladatelka všech žánrů. V současnosti pracuje na skladbách různých komorních seskupení až po skladby pro velký symfonický orchestr. Ve svých kompozicích často využívá postupů a moderních technik využívaných v klasické soudobé hudbě. Tyto principy často kombinuje s principy jazzové a populární hudby. Tato syntéza byla v literatuře označována jako "Třetí proud".

Kompozice Kateřiny Horké vyjadřují příběhy a pocity, které často pocházejí z jejího života. Její hudba je ideálně vyváženou kombinací osvojeného skladatelského řemesla a hudební intuice.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 13. dubna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 16. 4. v 10:00 nebo v úterý 18. 4. ve 22:00.

Foto: Kateřina Horká © (archív Kateřiny Horké)

Podcast