Jak náročné je být obdařen talentem?

V rodině Kollertových vyrůstá už třetí generace výjimečně nadaných muzikantů.

V dalším dílu pořadu Z archívu osobností přivítá Ivan Dlask ve studiu Classic Praha hned dva hosty. Klavíristu Jiřího Kollerta a jeho syna, mladičkého nadaného houslistu Richarda Kollerta.

Jiří Kollert se narodil do rodiny hudebního skladatele. Po studiích na konzervatoři a AMU v Praze rozvíjel svůj talent v Paříži u skvělého Eugena Indjice a profesorky Conservatoire National Superieure de Paris Germaine Mounier . Své hudební vzdělání si rozšiřoval i u pedagoga The Juilliard School Jerome Lowenthala a u dalších špičkových umělců.

Jiří Kollert vystupuje především v Evropě a často také v Japonsku. Spolupracuje s významnými dirigenty i předními orchestry, vystupuje na významných mezinárodních festivalech jako jsou např. Pražské Jaro, festival Bohuslava Martinů, Expo 2005 v Aichi (týden české hudby) i na jiných význačných svátcích hudby. Záhy se prosadil jako zasvěcený interpret české hudby u japonské nahrávací společnosti Octavia Records, u kterého mu vyšla alba s klavírními díly Bohuslava Martinů a Josefa Suka. Pro japonskou televizi NHK natočil cyklus programů s díly českých autorů jako součást pořadu „PianoPia“, ve kterém světoví pianisté představují průřez klavírní tvorbou. Kollertovy nahrávky zaznamenaly značný ohlas a byly vybrány mezi několik nejlepších do pořadu „PianoPia Speciál“ v následujícím roce. Zcela jedinečným úspěchem bylo zvolení Kollertových nahrávek do výběru Sony Music International, který společnost Sony představuje pod svojí značkou na řadě DVD. V současnosti kromě koncertní činnosti je také zván pro vedení mistrovských kurzů a do porot mezinárodních soutěží.

Richard Kollert se narodil v Japonsku, žije v Praze, na základní školu dochází v Čechách a hru na nástroj studuje ve Švýcarsku stejně jako jeho starší bratr Eduard. Richard hraje na housle od 3 let, od 5 let koncertuje. Už v té době si ho jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa, i s významnými hudebníky. K jeho velkým úspěchům patří stříbro na Mezinárodní soutěži ruské televize, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem. V roce 2021 také zvítězil na Mezinárodní soutěži Oskara Riedinga ve Slovinsku, získal zde i Zlatou cenu a Zvláštní cenu Oskara Riedinga a v témže roce se také stal držitelem ocenění pro talentované děti Zlatý oříšek. V letech 2020 - 2021 byl jedním z talentovaných dětí, o nichž Česká televize natočila dokumentární cyklus "Talent". V roce 2021 výrazně uspěl i v mezinárodní televizní soutěži Virtuosos V4+, kde mj. získal Cenu publika a na základě svého vystoupení byl pozván k účinkování na zahajovacím koncertě Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde jej Maestro Domingo představil jako své překvapení a nastupující mladou hvězdu.

Rochard Koller (Libor Sváček).jpg

(Foto: MHF Český Krumlov © Libor Sváček)

Nenechte si ujít toto zajímavé setkání muzikantů dvou generací. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 24. února v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 27.2. v 10:00 nebo v úterý 1.3. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast