Jakou hudbu má rád Josef Krček

19.12.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Josef Krček je rodák z Českých Budějovic, který aktuálně žije v Příbrami. Absolvoval Státní konzervatoř v Plzni - obor klarinet. Je celoživotním umělcem, hudebníkem, skladatelem, zpěvákem, muzikoterapeutem a spisovatelem, což je skutečně jen výčet z mnoha jeho životních rolí. Hlavně to je úžasný člověk s velikým srdcem a obrovským citem pro hudbu a umění. Spolupracoval s mnoha soubory, orchestry a hudebními spolky, mezi které patří soubory jako Škoda Plzeň, dnes Mladina, Musica Bohemica ( soubor jeho bratra Jaroslava) a soubor dobových nástrojů Chairé, ve kterém působí dodnes a který založil při Waldorfské škole v Příbrami. V neposlední řadě je zakladatelem soukromé muzikoterapeutické školy Musica Humana.

Jak on sám říká: "Hudební prožívání je základní úsilí každého člověka. Hudba nezná bariéry řeči, promlouvá přímo k srdci. V antroposofické muzikoterapii jde o symbiózu nauky o člověku s hudbou. Důležitou součástí terapie jsou rozmanité hudební nástroje. Vlastní hra a zpěv jsou právě tak důležité jako naslouchání. To vytváří harmonii důležitou pro každého člověka."

Více o sobě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra je připravena na čtvrtek 20. prosince v 19:00. reprízy si poslechněte v neděli 23.12. v 10:00, v pondělí 24.12. ve 13:00 nebo v úterý 25.12. ve 22:00.