Ježkovy Vwoči! Classic Praha navštívil kytarista a písničkář Jan-Matěj Rak

Nejen unikátním kytarovým úpravám hudby Jaroslava Ježka se věnuje český kytarista a písničkář Jan-Matěj Rak. O svých projektech promluví v pořadu Z archivu osobností.

Jan-Matěj Rak se narodil 28. května l977 ve finském městě Jyväskylä. Po svém otci, skladateli a kytarovém virtuosovi Štěpánu Rakovi zdědil hudební vlohy a rovněž se vydal na cestu hudebníka.

Na kytaru začal hrát v pěti letech a brzy dosáhl svých prvních úspěchů – vystupoval v televizi i na společných koncertech se svým otcem. Zpočátku se věnoval studiu klasické kytary, později si zvolil jinou cestu a začal se prosazovat jako písničkář. Stal se též vyhledávaným doprovázečem a instrumentalistou.

Řadu let se věnoval židovské hudbě, a to jak se skupinou Chesed, tak v duu Marion s herečkou a zpěvačkou Monikou Žákovou. Kromě toho působil i ve world-music skupině Natalika brněnské violoncellistky Natalie Velšmídové.

Jako písničkář dosáhl Jan-Matěj Rak několika ocenění na hudebních festivalech (Zahrada) a jeho písně se objevily na několika albech (v poslední době například Havěť všelijaká 2). Jako autor hudby a instrumentalista – kromě kytary hraje i na akordeon a balalajku – se podílel na řadě rozhlasových i televizních pořadů a inscenací. Vystupuje či spolupracuje rovněž s mnoha významnými umělci a institucemi (Alfred Strejček, Jitka Molavcová, Lyra Pragensis, International School of Music and Fine Arts aj.).

V současné době se Jan-Matěj Rak věnuje především svým unikátním kytarovým úpravám hudby Jaroslava Ježka.

I z této oblasti svých nahrávek nabídne Jan-Matěj Rak ukázky v pořadu, ve kterém Ivanu Dlaskovi prozradí, co je u něj nového a jakým projektům se věnuje v současné době.

Další díl pořadu Z archivu osobností bude mít premiéru ve čtvrtek 14. prosince v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 17.12. v 10:00 nebo v úterý 19.12. ve 22:00.

Foto: Jan-Matej Rak (©Wikipedie)

Podcast