Karel Patras 100. Felix Slováček jr. připomene svého dědečka koncertem v Rudolfinu

V pátek 20. října se v Sukově síni pražského Rudolfina uskuteční koncert ke 100. výročí od narození významného českého harfisty, člena České filharmonie, pedagoga prof. Karla Patrase. Více prozradí na Classic Praha jeho vnuk, saxofonista Felix Slováček jr.

V den výročí narození významného českého harfisty, člena České filharmonie a pedagoga Karla Patrase proběhne v Sukově síni Rudolfina vzpomínkový koncert ve spolupráci s Českou filharmonií, která si připomíná bývalé významné členy orchestru.

Cílem koncertu je nejen vyzdvihnout jeho harfovou školu a lidský a precizní přístup k žákům, kterým se vždy individuálně nadmíru věnoval, ale také více zviditelnit soutěž pořádanou k uctění jeho odkazu, která měla v tomto roce již více než 80 uchazečů z celého světa.

Vzpomínkový koncert na Karla Patrase symbolicky povede jeho vnuk, Felix Slováček jr., který se zhostí jak role dirigentské, tak role sólisty na klarinet a soprán saxofon. V programu zazní hudba Felixe Godefroida, Josefa Suka, Václava Trojana, Gustava Mahlera, Claude Debussyho a Ondřeje Kukala. Účinkovat budou harfistky Kateřina Englichová a Kateřina Valášková, Český komorní orchestr a jako dirigent a sólista na soprán saxofon a klarinet Felix Slováček jr.. Koncertem bude provázet Patrasova žačka Lydie Härtelová, profesor Jiří Hlaváč a Felix Slováček jr..

foto_patras.jpeg
  • Karel Patras (©Česká filharmonie)

Karel Patras se narodil 20. října 1923. Harfu studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde později působil jako pedagog. Jako pedagog a hráč vychoval prof. Karel Patras celou řadu úspěšných absolventů Pražské konzervatoře a HAMU a byl nepostradatelnou osobností nejen České filharmonie, ale i celé české hudební scény 20. století. Kromě celoživotního působení v České filharmonii, s níž odehrál nespočet koncertů po celém světě, se Karel Patras věnoval také sólové hře - natočil několik nahrávek například s Českým komorním orchestrem, Českou filharmonií, a mnoha dalšími. Prof. Patras také "prolomil ledy", když díky jeho zásluhou byla do orchestru České filharmonie přijata první žena - tou byla Renata Kodadová. Význam jeho odkazu dokládá i založení mezinárodní harfové soutěže Karla Patrase jeho žáky (resp. žačkami) a následovníky. Pamětníci vzpomínají, že jeho výkon na jevišti byl vždy excelentní a mj. že díky svému absolutnímu sluchu vždy ladil harfy i ostatním. Přínos a hudební odkaz Karla Patrase je nezpochybnitelný, což dokládá i ocenění Senior Prix udělené mu Nadací Život umělce.

Více prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností Felix Slováček jr.. Premiéra je připravena na čtvrtek 12. října v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.10. v 10:00 nebo v úterý 17.10. ve 22:00.

Patras - pozvanka (1).jpg

Úvodní foto: Felix Slováček jr. (©archiv umělce)

Podcast