Klidná kamenná řeka na Classic Praha

S japonskou houslistkou o české hudbě

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je houslistka Shizuka Ishikawa.

Shizuka Ishikawa získala v r. 1966 první cenu v celostátní soutěži, poté r. 1969 další 1. cenu v soutěži tokijského rozhlasu a 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Už v Tokiu se stala žákyní prof. Marie Hlouňové, která tam působila pedagogicky. Za ní pak Ishikawa přesídlila do Prahy, kde od r. 1970 studovala jako stipendistka Čs. rozhlasu. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích H. Wieniawského v Poznani 1972), královny Alžběty v Bruselu (1976) a F. Kreislera ve Vídni (1979).

V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonií, v jednadvaceti poprvé na festivalu Pražské jaro. S Českou filharmonií se zúčastnila turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Zagrebu, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonií a Brněnskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Wuerttembergskou filharmonií. Její nahrávky vlastní gramofonové firmy v Čechách – Supraphon, Lotos, GZ – Digital media a v Japonsku  Exton Octavia Records a ADEL.

V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. V jejích programech je výrazně zastoupena i virtuózní houslová literatura.

Od roku 1997 je členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích.

Více o sobě, svých aktivitách i oblíbené hudbě prozradí Ivanu Dlaskovi ve studiu Classic Praha. Premiéra pořadu je ve čtvrtek 7. ledna 2021 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 10.1. v 10:00 nebo v úterý 12.1. ve 22:00.

Foto: Prague Music Camp 2020

Podcast