Magdalena Živná v pořadu Z archivu osobností. O Viktoru Ullmannovi i své další oblíbené hudbě

Hostem dalšího dílu pořadu Z archivu osobností je muzikoložka, překladatelka a kulturní manažerka Magdalena Živná. Zabývá se mimo jiné osobností skladatele Viktora Ullmanna, kterému je věnován těšínský festival Ullmannovské dny i nová kniha Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann.

PhDr. Magdalena Živná je absolventkou oborů hudební věda a divadelní věda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (absolutorium 1979, doktorát 1983). Podnikání v oblasti kulturního a mediálního managementu, public relations, jazykových a turistických služeb se věnuje od r. 1992, a to jak na českém trhu, tak i v německy mluvících zemích.

Je majitelkou a ředitelkou agentury pro mezinárodní komunikaci NOEMI Arts&Media. Realizovala řadu výstav, např. Praha-Vídeň. Dvě evropské metropole v běhu staletí (2004), Napříč generacemi. Praha-Norimberk – současné umění z partnerských měst (2008-2009), Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století (2013-2014), open-air hudebně-filmový festival MOZART pro všechny (2006) nebo koncert Děti zpívají Praze a Mnichovu (2017), na němž spolupracovala Dětská opery Praha s Dětským sborem Bavorské státní opery. Dále se věnuje i tlumočnické a překladatelské činnosti, mediální komunikaci a PR.

Skrze výstavu Viktor Ullmann. Svědek a oběť apokalypsy. 1914 – 1945 a koncertní projekt Viktor Ullmann a jeho současníci se roku 2015 začala věnovat osobnosti skladatele Viktora Ullmanna (1898-1944) zavražděného nacisty v Osvětimi, v jehož rodném Těšíně na česko-polské hranici pořádá od roku 2018 hudební festival Ullmannovské slavnosti. Letošní ročník, připomínající 80. výročí Ullmannova úmrtí, proběhne od 23.4. do 26.4. a nabídne 4 koncerty, přednášky, komentované prohlídky a další doprovodný program.

Zároveň nyní v jejím českém překladu vychází u nakladatelství NAMU monografie Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann od německého badatele Ingo Schultze. S ohledem na českého čtenáře tuto dosud nejobsáhlejší a nejspolehlivější životopisně-analytickou publikaci o Ullmannovi doplnila ještě závěrečnou kapitolou, jež se týká poznatků české muzikologie o Viktoru Ullmannovi, přijetí jeho díla českým publikem a prvních let jeho života ve městě Těšíně.

Více nejen o Viktoru Ullmannovi, ale i o své další oblíbené hudbě prozradí Magdalena Živná v pořadu s premiérou ve čtvrtek 4. dubna od 19 hodin a reprízami v neděli 7.4. od 10.00 a úterý 9.4. od 22.00.

Foto: Magdalena Živná (©archiv festivalu Ullmannovské slavnosti)

Podcast