O oblíbené hudbě s Editou Randovou

11.9.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Mezzosopranistka Edita Randová svou pěveckou dráhu na divadelních prknech započala jako členka pražského Hudebního divadla Karlín a mimo tuto proslulou scénu vystupovala také na prknech Státní opery Praha. Postupem času se z Randové stala hostující členka i mnohých zahraničních scén, z nichž stojí určitě za povšimnutí její mexický úspěch s nastudováním role Maddaleny z Verdiho Rigoletta. Věnuje se též koncertní činnosti a zpívala pod taktovkami těch nejoceňovanějších českých i zahraničních dirigentů.

Studovala soukromě nejenom zpěv, ale také hru na klavír. Má na svém kontě dvě samostatné desky, na které natočila Biblické písně Antonína Dvořáka a Glagolskou mši Leoše Janáčka.  Její repertoár zahrnuje skladby od altového oboru až po dramatický mezzosoprán. Ve svém repertoáru má oratoria, kantáty, mše, písňové cykly či jednotlivé skladby od starých mistrů až po soudobou tvorbu našich i předních světových skladatelů. V roce 2009 získala Evropskou cenu Gustava Mahlera za mimořádný přínos v oblasti hudby..

Více o sobě a své oblíbené hudbě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra je připravena na čtvrtek 12. září v 19:00. reprízy si poslechněte v neděli 15.9. v 10:00 nebo v úterý 17.9. ve 22:00.