O oblíbené hudbě s Irenou Budweiserovou

Zpívá, ale načítá i audioknihy a tvoří mozaikové obrazy.

Irena Budweiserová vystudovala zpěv na konzervatoři v Praze u profesorky Aleny Pařízkové. Už během svého studia v roce 1980 nastoupila do Spirituál kvintetu, ve kterém až na kratší odmlku působila do roku 2010. Během tohoto období natočila řadu CD se skupinou Spirituál kvintet, 7 sólových CD a na dalších 6 hostovala.

Po svém odchodu od SQ na konci roku 2010 začala více koncertovat se svou kapelou Blue Soul se kterou natočila další dvě sólová CD a po roce ji pozval ke spolupráci Jan Vančura s jeho nově sestavenou kapelou Plavci.

Během jejich spolupráce 2012 - jaro 2020 odehrála s kapelou Plavci více než 200 koncertů, vedle toho neopustila své sólové aktivity - koncerty s Blue Soul, s klasickým kytaristou Vladislavem Bláhou a posléze i s Jakubem Rackem, se kterým začala spolupracovat v roce 2016 a o dva roky později přizvala ke spolupráci i Mária Biháriho. Vzniklo tak uskupení tří osobností - JAMAIR - s jejich pohledem na world music: romskou, španělskou hudbu, blues, folk či sefardské písně.

Vedle muzikanské činnosti Irena se věnuje i dalším činnostem v oblasti umění.

Jedním z nich je už od roku 2015 tvorba mozaikových obrazů. Absolvovolala již 25 výstav a některé její mozaiky byly prodány či vydraženy na aukcích pro charitativní účely. A od roku 2019 začala načítat audioknihy pro knihovnu Karla Emanuela Macana, která se specializuje na tvorbu pro nevidomé.

V roce 2020, v srpnu vydává své další sólové CD Křídla u Indies MG, opět s její oblíbenou muzikou - spirituály, blues, folkovými baladami, tvorbou vlastní či jejích přátel, talentované Petry Vojnové a také Mirka Linky. Tentokrát ve spolupráci s Jakubem Rackem, který se zde představí nejen jako vynikající multiinstrumentalista, ale také jako výtečný zpěvák, sólový či v duetech s Irenou.

Více o sobě, svých aktivitách i oblíbené hudbě prozradí Ivanu Dlaskovi ve studiu Classic Praha. Premiéra pořadu je ve čtvrtek 19. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 22.11. v 10:00 nebo v úterý 24.11. ve 22:00.

Foto: Oficiální web Ireny Budweiserové

Podcast