Od Draculy k Rusalce. Daniel Hůlka se vrací k opeře

Basbarytonista Daniel Hůlka vyhrál po studiu operního zpěvu na Pražské konzervatoři a operním angažmá v roce 1995 konkurz na nejúspěšnější český muzikál Dracula. Hlavní roli v tomto muzikálu hraje dodnes. V roce 2020 se vrátil k opeře rolí Vodníka v Rusalce a chystá se na roli Kecala ve Smetanově Prodané nevěstě.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude český operní a muzikálový zpěvák Daniel Hůlka.

Od roku 1995 působil Daniel Hůlka v mnoha muzikálech, většinou v hlavních rolích, a byl rovněž činný na poli populární hudby. Nikdy však neopustil svoji milovanou operu. Během svého úspěšného působení v muzikálech a populární hudbě, byl od roku 2006 sólistou operního souboru Národního divadla, kde vystupoval v titulní roli Mozartovy opery Don Giovanni, v roli Přemysla v opeře Libuše (společně s Evou Urbanovou) a v muzikálu The Angels.

V červnu 1997 mu vyšlo první sólové album, které se stalo nejprodávanější nahrávkou roku a za něž získal zlatou, platinovou a dvojplatinovou desku. Jeho diskografie čítá desítky hudebních nosičů v oblasti populární i klasické hudby.

​V roce 1998 získal Daniel Hůlka zlatého Českého slavíka. Je držitelem mnoha ocenění. V roce 2016 získal Medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti kultury, kterou v roce 2020 na protest proti prezidentovi ČR vrátil. V roce 2022 obdržel cenu Mistr zábavního umění, která je udělována legendám české kultury.

​V roce 1999 si Daniel Hůlka zahrál svou první filmovou roli, a sice krále Brambase ve filmové pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí.

Daniel Hůlka (2).jpg

Od roku 2017 Daniel Hůlka intenzivně spolupracuje s vokálním koučem Vladimírem Chmelem. V roce 2020 ohlásil návrat do opery a nastudoval roli Vodníka ve Dvořákově Rusalce. Tuto roli ztvárňuje v rámci projektu Opera lidem, který spoluzaložil, a rovněž v Severočeském divadle a jako host na dalších scénách v České republice, na Slovensku a v Německu. Aktuálně Daniel pracuje na roli Kecala v opeře Prodaná nevěsta, která by měla mít premiéru na jaře 2024.

A především o svých operních rolích bude Daniel Hůlka hovořit v dalším dílu pořadu Z archivu osobností, který bude mít premiéru ve čtvrtek 2. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 5.11. v 10:00 nebo v úterý 7.11. ve 22:00.

Foto (©Jana Křivánková, Martin Babic)

Podcast